GeriDünya Türkiye'deki Çinlilere uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'deki Çinlilere uyarı

Türkiye'deki Çinlilere uyarı
refid:12201074 ilişkili resim dosyası

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, Türkiye'deki Çinlilerden, "iki ülke arasındaki gerilim sürdükçe dikkatli olmaları ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları" istendi.

En uzaktaki Türkler: Uygurlar

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruda, Türkiye'deki Çin vatandaşlarına, kalabalık alanlardan ve hassas yerlerden mümkün olduğunca uzak durmaları uyarısı yapıldı.

China Daily gazetesinin konuyla ilgili haberinde, El Kaide bağlantılı bir internet sitesinde kendini Türkistan İslamcı Partisi lideri olarak tanıtan Abdülhak adlı kişinin, "Doğu Türkistan'da gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar Çinlilere saldırma emri verdiği" ileri sürüldü.

Bu arada Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) İngilizce yayın yapan 9. kanalında "Diyalog" adlı programa konuk oldu.

Büyükelçi Esenli, 5 Temmuzda Sincan Uygur Özerk Bölgesinin merkezi Urumçi'de meydana gelen olaylarla ilgili soruyu yanıtlarken, "Türkiye'nin bunu Çin'in iç işi olarak gördüğünü ve Çin makamlarının sorunu kendi anayasalarına ve taraf oldukları uluslararası sözleşmelere bağlı kalarak çözeceklerine inandığını" söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle