GeriDünya Türkiye'de tutuklanan İngiliz gazeteciler ülkelerine döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de tutuklanan İngiliz gazeteciler ülkelerine döndü

Türkiye'de tutuklanan İngiliz gazeteciler ülkelerine döndü

Diyarbakır'da tutuklandıktan sonra Adana'daki cezaevine konulan ve mahkemece serbest bırakılan gazeteciler İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ile Philip Pendlebury, sınır dışı edildi. Vice News, iki çalışanının da İngiltere'ye döndüğünü açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, serbest bırakıldıktan sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilen Hanrahan ve Pendlebury, işlemlerinin ardından uçakla Adana'dan Almanya'nın Düsseldorf kentine gönderildi.

VICE News'tan yapılan açıklamada, Hanrahan ve Pendlebury'nin İngiltere'ye ulaştığı belirtildi. Açıklamada, "İkisi de hem sağlık açısından hem de ruhsal olarak iyi durumda. Ancak hem onlar hem de VICE News'taki herkes, halen tutulan üçüncü meslektaşımız Muhammed İsmail Resul için aşırı derecede endişeli" denildi.

Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğine avukatları tarafından tutuksuz yargılanmaları için yapılan başvurunun ardından mahkemece verilen serbest bırakılma kararı üzerine Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'da tutulan gazeteciler, işlemlerinin tamamlanması için Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne ardından da İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmişti.

Philip Gingell Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile İngiliz gazetecilere tercümanlık yaptığı belirtilen Muhammed İsmail Resul, bir hafta önce Diyarbakır'da tutuklanmış, bu kişilerin kaldığı otel odasında PKK/KCK terör örgütlerine bağlı bulunan oluşumların kısaltmaları ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirilmiş, gazetecilerin terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının silahlı, el yapımı bomba ve molotofkokteyli hazırlarken görüntülerini çektiği tespit edilmişti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bilgisayarında, terör örgütü IŞİD tarafından kullanıldığı iddia edilen kriptolu şifreleme sistemi bulunan Irak uyruklu Resul ise tutuklu bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle