GeriDünya Türkiye'de 'algılanan yolsuzluk' büyük artış gösterdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  83
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de 'algılanan yolsuzluk' büyük artış gösterdi

Türkiye'de 'algılanan yolsuzluk' büyük artış gösterdi
refid:27698471-spot ilişkili resim dosyası

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yayımladığı rapora göre; Türkiye, 2014 Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde en büyük düşüşü yaşayan ülke oldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2014 Yolsuzluk Algısı Endeksi'ni yayımladı. Berlin merkezli örgüt, 1995 yılından beri yayımladığı raporda, farklı ülkelerde yaptığı anketlerle dünya genelindeki yolsuzluk algısını ölçüyor.

Örgütün 2014 raporuna göre, geçen yıla göre en sert düşüşü yaşayan ülke Türkiye oldu. Endekste 50 puandan 45 puana düşen Türkiye, bu yılki raporda 175 ülke arasında, Umman ve Makedonya ile birlikte 64'üncü sırayı paylaştı. Türkiye 2013'te Malezya ile birlikte 53'üncü sırada yer alıyordu. En yüksek puanın 100 olarak belirlendiği endekste, en düşük puan ise 0.

Danimarka, 92 puanla bu yıl da endeksin ilk sırasındaki yerini kaptırmazken; bu ülkeyi sırasıyla Yeni Zelanda ile diğer üç İskandinav ülkesi Finlandiya, İsveç ve Norveç takip etti.

Türkiyede algılanan yolsuzluk büyük artış gösterdi

Yolsuzluk algısı, koyu renkten açık renge doğru azalıyor.

Endeksin son 10 sırasında ise şu 10 ülke yer aldı:

166. Eritre 18
= Libya 18
= Özbekistan 18
169. Türkmenistan 17
170. Irak 16
171. Güney Sudan 15
172. Afganistan 12
173. Sudan 11
174. Kuzey Kore 8
= Somali 8

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 'doğası gereği' gizli yapılan yolsuzluk sağlıklı biçimde ölçülemediği için "Yolsuzluk Algılama Endeksi"ni hazırlarken, başta Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ve Dünya Ekonomi Forumu olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşların verilerinden faydalanıyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Jose Ugaz, "Hükümetlerin şeffaflığı engelleyip yolsuzluğa hoşgörü göstermesi, yolsuzluğun alıp başını gittiği ve yolsuzluğun cezasız kaldığı ortamların gelişmesine neden oluyor" ifadesini kullandı.

Örgütün uzmanlarından Robin Hodess ise, "Yükselen ekonomiler, gelişmenin sağlıklı bir temelde olmasına dikkat etmeli. Yolsuzluğa dayalı bir büyüme uzun vadeli de olmayacaktır" uyarısında bulundu.

Türkiyede algılanan yolsuzluk büyük artış gösterdi İŞTE 2013'TEKİ RAPOR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle