GeriDünya Türkiye’yi AB üyesi görmüyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’yi AB üyesi görmüyorum

Tartışmalı ‘Tarihin Sonu’ kitabının yazarı, ABD’deki Johns-Hopkins Üniversitesi profesörlerinden Francis Fukuyama, AB’nin genişlemesini değerlendirirken Türkiye’nin üyeliğine ilişkin olumsuz görüşler ortaya koydu. Fukuyama, ‘Türkiye’yi AB üyesi olarak görmüyorum’ dedi.

ABD’deki liberal sağa yakınlığıyla bilinen ekonomik politika uzmanı Fukuyama, Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan söyleşide, ‘AB’nin genişlemesini Avrupa’nın tarihindeki bir dönemin sonu olarak değerlendiriyor musunuz?’ sorusunu yanıtlarken, soğuk savaş döneminde ikiye bölünen Avrupa’nın yeniden birleşmesi anlamına gelen genişlemenin, birlikteki Fransız-Alman liderliğinin sonu anlamına geldiğini savundu. Fukuyama, bunun AB içerisinde ve dışında çok büyük sonuçları olacağını öne sürdü.

10 yeni üyenin katılmasından sonra AB’nin dış politikada birlikte hareket etme olanağını sağlayan bir mekanizmayı görmediğini belirten Fukuyama, AB’nin sürekli genişmesinden yana olmadığını belirtirken Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin olumsuz görüşler ortaya koytu. Fukuyama şöyle dedi:

‘Katılım perspektifi, Polonya, Macaristan ve diğer ülkelerde reformlar için güçlü bir motor oldu, ancak sürecin limitleri var, örneğin Türkiye. Ben (Türkiye’yi) birliğin bir üyesi olarak görmüyorum. Bu, ABD’nin bir gün Meksika ile açık bir sınırı olacağına inanmak kadar gerçekçi olur.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle