GeriDünya Türkiye’ye tebrik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’ye tebrik

Türkiye’ye tebrik
refid:10156350 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne seçilmesine Avrupa ülkeleri ve ABD’den tebrik geldi. AB Komisyonu’ndan Olli Rehn, "Türkiye’nin bu koltuğu Avrupa’nın ortak değerlerini geliştirmek için kullanacağına inanıyorum" dedi. İngiltere de "Türkiye, Müslüman ülkelerde demokrasinin nasıl işlediğine örnek" dedi.

TÜRKİYE’nin 47 yıllık bir aradan sonra yeniden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine seçilmesine Avrupa Birliği’nde memnunlukla karşılandı. Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini kutladı. Rehn, "Bu Türkiye’nin artan öneminin ifadesidir. Türkiye’nin bu koltuğu Avrupa’nın ortak değerlerini geliştirmek için kullanacağına inanıyorum" dedi.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Sawers, Türkiye ve Avusturya’nın BMGK’da mükemmel görev yapacaklarına inandıklarını söyledi. Sawers, Türkiye’yi BMGK’ya seçilmesi dolayısıyla kutlayarak, Türkiye’nin Müslüman ülkelerde demokrasinin nasıl işlediğini gösteren iyi bir örnek ülke olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bölgesinde özellikle aktif olduğunu ve BMGK’ya gerçek bir ağırlık getireceğine inandıklarını bildirdi.

Seçimi kaybeden İzlanda’nın Dışişleri Bakanı Ingibjörg Gisladottir de, Türkiye ve Avusturya’yı kutladıklarını ifade etti. Türkiye’nin seçimde Batı Avrupa grubunda yüksek oy almasının sürpriz olmadığını, son derece etkili diplomasiye sahip bulunduğunu belirtti. İzlandalı Bakan, Türkiye’nin BMGK’da son derece iyi görev yapacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, Fransa’nın Türkiye ile önemli ilişkileri olduğuna işaret etti. Ripert, BMGK’da Türk ve Avusturyalı büyükelçilerle AB’nin değerleri çerçevesinde çalışmayı sabırsızla beklediklerini de söyledi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Alejandro D. Wolff da Türkiye’nin adaylığından memnun olduklarını, önümüzdeki 2 yılın yoğun geçeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin geçici üyeliğini, "Böyle bir sorumluluğu almak, Türkiye için büyük bir onur. Dünyayı yöneten bakanlar kurulunun içindeyiz" sözleriyle değerlendirdi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise "Türkiye’nin üyeliği dünya barışına, dünyanın güvenliğine önemli katkılar yapabilir. Çok sevindirici. Daha önce de Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğini elde etmişti. Şimdi, bir kez daha görev almış bulunuyor. Mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin çok önemli sorunlarla çevrili bir coğrafyada yaşadığı çok açık. Bu nedenle de barış ve güvenlik açısından çok önemli buluyorum" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle