Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’ye, Gazze’ye hava köprüsü izni

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12.08.2014 - 01:31 | Son Güncelleme:

  72 saatlik ikinci ateşkesin sürdüğü saatlerde İsrail ve Mısır, Türkiye’ye yaralıların taşınması için insani hava köprüsü kurulması için izin verdi. Dün sabaha karşı 4 Filistinli yaralı, ambulans uçakla Ankara’ya getirildi.

  İSRAİL, Türkiye ile yürütülen temaslar sonrasında insani yardım amaçlı olarak hava sahasını kullanma izni verdi. Mısır’dan da benzer izin çıktı. Bu izinden sonra Sağlık Bakanlığı’na ait bir ambulans uçak, İsrail’in Ben Gurion Havaalanı’na giderek dün sabaha karşı üçü kadın dört yaralı Gazzeliyi tedavi edilmek üzere Ankara’ya getirdi. Yaralıları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu karşıladı. Hava köprüsü kurulduğunu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Twitter hesabından duyurdu. Davutoğlu şu bilgileri paylaştı: “Gazze’deki insanlık dramında yaralanan 4 Filistinli kardeşimizi Ankara’da karşıladık. C-130 uçaklarımızla kuracağımız hava köprüsüyle çok sayıda Filistinli kardeşimizi Türkiye’de tedavi etmek için tüm hazırlıklarımız tamam.”

  FELÇ RİSKİ VAR

  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Gazze’den Türkiye’ye getirilen yaralıların bilinçlerinin açık olmasına karşın birinde felç durumunun söz konusu olduğunu ve hepsinin rehabilitasyona alınacaklarını belirterek, “Dört yaralıdan sonra şimdi 60-65 yaralının daha getirilmesi konusunda gerekli görüşmeler yapılıyor” dedi. 19 yaşındaki İhab Muhammed Naccar’ın 2.5 saat enkaz altında kaldığı için felç riskinin söz konusu olduğunu ifade eden İşler, “Naccar, ailesinden 7 kişiyi kaybetmiş. Annesi, kız kardeşi, erkek kardeşi ve kendisi kalmış, diğer aile fertleri saldırıda şehit olmuş. Diğer, hanımlar da aynı şekilde. Onların da yaşadıkları acıya rağmen moralleri yüksek” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı