GeriDünya Türkiye ve İsrail CERN’e katılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ve İsrail CERN’e katılıyor

Türkiye ve İsrail CERN’e katılıyor
refid:13179235 ilişkili resim dosyası

Türkiye ve İsrail, siyasi engellerle karşılaşmadıkları takdirde kısa adı CERN olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne üye olacak.

Türkiye’nin yanı sıra İsrail’in de katılımı ile dünyanın en üst düzey parçacık fiziği merkezi olan CERN’in bilimsel araştırmaları ilk kez Avrupa sınırlarının dışına taşmış olacak.            
Kuruma üye olmak için beş ülkenin başvurusu bulunuyor ama Cenevre merkezli laboratuvarın yönetiminin bunlardan sadece Türkiye ve İsrail’in başvurularını önümüzdeki hafta cuma günü kabul etmesi bekleniyor.
İtirazlar gelebilir                       
Laboratuvarın en önde gelen projesi olan Büyük Hadron Çapıştırıcısı tamir için verilen bir yıl aradan sonra bu ay yeniden başlatıldı. Bu hafta yapılan denemelerde hızlandırıcı Amerikalıların elinde bulunan alt-atomik parçacık çarpışma rekorunu gölgede bıraktı.                
55 yıllık örgütün genel müdürü Rolf Hauer, İngiliz The Times Gazetesi’ne, Türkiye ve İsrail’in de üye olması ile CERN’in uluslararası bir kurum haline geleceğini söyledi. Yetkililer CERN’e üye olan 20 ülkenin itirazlarının olmadığını söylüyorlar ancak İsrail, İsviçre’nin tereddütleri bulunduğunu dile getirirken, Yunanistan’ın da son anda Türkiye’nin üyeliğine itiraz edebilecekleri belirtiliyor. Yunanistan’ın Cenevre’deki BM temsilcisi ise bütün ülkelerin başvurusunu kabul etmekten yana olduklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle