GeriDünya Türkiye ve Fransa'dan Kuzey Kore'ye yaptırım talebi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ve Fransa'dan Kuzey Kore'ye yaptırım talebi

Güney Koreli bir askeri yetkili, Fransa ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'nin Cheonan donanma gemisinin Mart ayında batırılmasıyla ilgili rolü gerekçesiyle yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalmasını istedi.

Global Security Newswire'ın haberine göre, General Park Jung-yi'nin Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'a "BM Güvenlik Konseyi'ndeki ortak soruşturma ekibinin bulguları konusundaki bir brifingin ardından, Türkiye ve Fransa raporların mükemmel olduğunu ve Pyongyang'a yaptırım uygulanmasının zamanının geldiğini söylemiştir" bilgisini verdiği duyuruldu.

 

Yonhap Haber Ajansı Fransa'nın Güvenlik Konseyi'nde daimi üye olduğunu Türkiye'nin ise geçici üye statüsünde olduğunu hatırlattı.

 

Güney Kora bu hafta içinde Konsey üyelerine çok uluslu soruşturmanın sonuçları hakkında bilgi vermişti. Soruşturmada Kuzey Kore denizaltılarından ateşlenen birr torpidonun geminin batmasına ve 46 askerin ölmesine neden olduğu sonucuna varılmıştı.

 

Ancak sürece yakın kaynaklar Güvenlik Konseyi’nin Cheonan’la ilgili bir karar almaktan ziyade bir açıklama yapmasını bekliyor. Açıklamanın metni üzerinde halen tartışıldığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle