GeriDünya 'Türkiye ve ABD PKK’ya karşı ortak operasyon için'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye ve ABD PKK’ya karşı ortak operasyon için'

Amerika’nın en saygın gazetelerinden Washington Post, Türkiye ile ABD’nin, terör örgütü PKK’ya karşı ortak bir operasyon düzenlenmesi için gizli bir plan yaptığını önesürdü.

Washington Post gazetesinin tanınmış köşe yazarı Robert Novak tarafından kaleme alınan “Bush’un Türkiye kumarı” başlıklı makalede, üst düzey Amerikalı yetkililerin, Türk yetkilileriyle “PKK’ya bastırmak ve liderlerini yakalamak için ortak bir operasyon” hazırlığına olduğu belirtti.

Novak makalesinde, Türk ve Amerikan güçlerinin terör örgütü PKK’ya karşı ortak operasyon yapmasının amacını ise “Türkiye’nin Irak’a saldırmasını engellemek” olarak niteledi. Makalede "Irak’taki bataklık ve Afganistan’daki zorlukların, Bush yönetimini tehlikeli ve tartışmalı yeni bir gizli operasyondan alıkoymayacağı" yorumu yapıldı.

“BAZI KONGRE ÜYELERİ PLANI GÖRDÜ”

Operasyona ilişkin detayların gerekli olduğu üzere gizli tutulduğu ancak genel çerçeve bir planının yasalar gereği bazı Kongre üyeleriyle paylaşıldığı ifade edilen makalede, PKK’ya karşı Türkiye’nin yanında, Amerika’nın özel kuvvetlerinin çalışacağı ifade edildi.

Makalede, böyle bir operasyonun yapılması halinde birçok riski de beraberinde getireceği değerlendirmesi yapıldı.

Saddam Hüseyin’in devrilmesinin sonra Kuzey Irak'taki Kürtlerin güçünü artırdığı ve Türkiye'nin "alarma geçecek kadar" rahatsız ettiği yorumuna yer veren Novak, "Irak’ta Kürtlerin siyasi gücü arttıkça Türk hükümetinin, uluslararası sınırları aşan ve Türkiye’den de büyük bir parça koparmayı öngören Kürdistan projesine ilişkin huzursuzluğunun artarak devam ettiğini" yazdı.

“TÜRK ORDUSUNUN 250 BİN PKK’NIN 4 BİN ÜYESİ VAR”

Türkiye’nin Irak sınırında, iyi eğitimli ve iyi donanımlı 250 bin kişilik bir ordusu bulunduğu, buna karşın PKK’nın ise Kuzey Irak’ın dağlarında saklanan 4 bin üyesi olduğuna dikkat çekilen makalede, ancak Kuzey Irak’a yönelik büyük bir müdahalede Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı güçlerin de PKK’nın yanında yer alabileceği ifade edildi.

Kürtlerin, Irak’ta ABD’nin en iyi müttefiki olduğu kaydedilen makalede, “Washington iki dostunun Irak’ta yeni ve istenmeyen bir cephede birbirlerine karşı savaşması çıkmazı konusunda ne yapacak?” diye soruldu.

PLANI ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ EDELMAN AÇIKLADI

Makalede, bu sorunun sürpriz yanıtının, geçen hafta Capitol Hill’de (Washington’da Senato ve Temsilciler Meclisi’nin bulunduğu bölge) ABD Savunma Bakanı Yardımcılığı görevinde bulunan Eric Edelman’ın verdiği gizli brifingde ortaya çıktığı kaydedildi.

Washington Post, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi de olan Edelman’ın, Kongre üyelerine, Amerikan özel kuvvetlerinin Türk askerlerine PKK’yı etkisizleştirmek için nasıl yardım edeceğine dair planları açıkladığını belirtirken plana göre Amerikan özel kuvvetlerinin Türk askerlerine, PKK liderlerinden kurtularak “örgütü başsız bırakacağı”, Türkiye’nin yıllardır bu liderleri hedef aldığı ifade edildi.

“ABD OPERASYONDA ROLÜ OLDUĞUNU İNKAR EDECEK”

Planı duyan Kongre üyelerinin "sersemlediği ve bunun riskli olup olmadığını sorduğu ancak Edelman’ın başarıdan emin olduğunu söylediğini" de yazan Novak, Edelman’ın ayrıca, ABD’nin bu operasyondaki rolünün gizli tutulacağını ve her zaman inkar edileceğini söylediği de makalesine yazdı.

Makalede, ancak bütün bunlara rağmen bazı Amerikalı Kongre üyelerinin kaygıları olduğu ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle