GeriDünya Türkiye, Tunus'a heyet gönderiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Tunus'a heyet gönderiyor

Türkiye, “Yasemin Devrimi”ne sahne olan Tunus’a heyet gönderiyor. Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik’in başkanlığındaki heyetin, Tunus’a dönen İslami muhafefet lideri Raşit Ganuçi dahil, herkes ile temaslarda bulunacağı belirtiliyor.

BM: TUNUS'TAKİ OLAYLARDA 219 KİŞİ ÖLDÜ

Türkiye, Kuzey Afrika'da birbiri ardına yaşanan halk hareketleri konusunda ilk somut adımı Tunus'ta atıyor.

Tunus'a bu hafta bir Türk diplomatik heyeti gidecek. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik başkanlığında olacak heyet, gerek Tunus'ta yeni kurulan hükümet üyeleri ile, gerekse diğer siyasi aktörlerle görüşmelerde bulunacak.

Heyetin Tunus'taki temaslarının amacı, "ülkede, Zeynel Abidin Bin Ali rejiminin ardından ortaya çıkan yeni siyasi durumun bir fotoğrafını çekmek".
 
GANNUŞİ İLE DE GÖRÜŞECEKLER
 
Heyetin görüşme programında ülkedeki İslami hareketin lideri Raşid Gannuşi de var.

Yıllarca sürgünde yaşayan Gannuşi, Zeynel Abidin Bin Ali yönetimi tarafından "rejim muhalifi" ve "terörist" olarak nitelendiriliyordu.

Gannuşi, Necmettin Erbakan'ın Başbakanlığı döneminde Ankara'ya gelmiş, Başbakanlıkta Erbakan ile görüşmüştü. Bu durum o dönemde büyük yankı yaratmış, dönemin Tunus Devlet Başkanı Bin Ali Türkiye'yi "Tunus'taki terörist örgütlerin liderleri ile görüşmekle suçlayarak", büyük tepki göstermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle