GeriDünya Türkiye, Saddam harekatında ABD ile işbirliğine hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Saddam harekatında ABD ile işbirliğine hazır

Amerikan Newsweek dergisi, ABD'nin, 100 bin askerle Bağdat'ı ele geçirerek, Irak Lideri Saddam Hüseyin yönetimini devirme planı üzerinde çalıştığını, Türkiye'nin de böyle bir harekátta, işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdiğini yazdı.

Newsweek haberinde, Irak'a askeri operasyona ilişkin yoğun siyasi baskılar karşısında, Amerikan ordusunun, Irak'ın kuzeyinden 50 bin ve güneyinden 50 bin askerle gerçekleştireceği ‘kıskaç harekátıyla’, Bağdat'ı ele geçireceği bir planın üzerinde çalıştığına yer verdi. Dergi, Körfez Savaşı'nda 169 bin ABD askerinin kullanıldığını belirterek, öngörülen yeni asker miktarının operasyon için yetersiz olacağını da savundu.

TÜRKİYE TAMAM

Newsweek, ABD Başkanı George Bush ve ulusal güvenlik ekibinin, Irak Lideri Saddam Hüseyin'in gitmesi kararını verdiklerini de iddia etti. Dergiye konuşan ABD'nin Ortadoğu temsilcilerinden bir yetkili, ‘‘Artık soru, ABD'nin Irak'ı vurup vurmayacağı değil, ne zaman vuracağıdır’’ dedi.

Dergide, ABD'nin kararlılığı karşısında, bölgedeki yaşamsal müttefikleri olarak tanımlanan Türkiye, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın, ‘‘Sessiz şekilde Saddam'a karşı işbirliği yapmaya hazır olduklarını’’ söyledikleri belirtildi. Bu ülkelerin, Saddam'ın gitme zamanının artık geldiği konusunda Avrupa ülkelerinin ikna edilmesinde yardımcı olabilecekleri de vurgulandı.

KOKUYU ALIYORUZ

Newsweek, üst düzeyli bir Türk diplomatın, ‘‘Birşeyler pişiyor, kokuyu alıyoruz. Ancak, tam olarak planın ne olduğunu bilmiyoruz’’ şeklindeki sözlerini de aktardı. Başbakan Ecevit'in Washington ziyaretinde Irak konusunun gündemde önemli yer tutacağına da dikkat çekiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle