GeriDünya Türkiye örneğimiz olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye örneğimiz olacak

KYB Lideri Celal Talabani, Süleymaniye’de görüştüğü Büyükelçi Osman Korutürk’e, laiklik ve demokrasi konularında Türkiye’yi örnek alacaklarını söyledi. Görüşmede Talabani, ‘Türkiye’den başka kimsemiz yok onun için Türkiye’ye güveniyoruz’ dedi.

IRAK Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani önceki gün Süleymaniye’de görüştüğü Büyükelçi Osman Korutürk başkanlığındaki Türk heyeti ile başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere Ankara’ya anlamlı mesajlar gönderdi.

Talabani’nin öne çıkan mesajı ise, ‘Irak’ta alacağımız örnek Türkiye olacaktır. Çünkü civarımıza bir baktığımızda örnek olarak Türkiye’yi görüyoruz. Demokrasimiz sizinkiyle elbette kıyaslanmaz ama Türkiye gibi laik ve demokratik bir ülke olmak istiyoruz. Geçmişte bize Türkiye sahip çıktı. Bunu unutmayız. Onun için Türkiye’ye güveniyoruz’ oldu. Talabani’nin değişik konulara ilişkin mesajları şöyle:

FEDERATİF IRAK:

Irak bir bütün olacak. Irak’ın toprak bütünlüğü Kürtler dahil her kesimin lehine. Federatif sistemden ise taviz vermeyiz. Beş aşrı federal yapı oluşturulması düşünülüyor. Bağdat tek başına federasyon olabilir. Kürtler içinde bağımsızlık yanlısı olanlar var. Bunların gerçekçi olduğuna inanmıyoruz.

LAİK VE DEMOKRATİK:

Cumhurbaşkanlığı için tek aday benim. Ancak Irak demokratik ve laik olacaksa cumhurbaşkanı olurum. Irak’ta Şiilerin istediği gibi hukukun kaynağı İslam olursa ben aday olmam. Belki ilk etapta sizin anladığınız şekilde laiklik olmaz ama İslam da ön plana çıkmamalı.

ÖNCE IRAKLIYIM:

Cumhurbaşkanı olduğumda Iraklı kimliğim Kürt kimliğimin önüne geçecek. Cumhurbaşkanı ülkesinin birliği ve bütünlüğü için o makamda olur.

HATA YAPILDI:

Sünniler seçimleri boykot ederek büyük hata yaptı. Eğer Sünniler seçimlere katılsaydı, Şiiler bu kadar güçlü olamazdı. Türkmenler de bizimle işbirliği yapmadılar ve kaybettiler. Ancak biz Türkmenler dahil herkesimi kucaklayan bir partiyiz ve kucaklamaya da devam edeceğiz. Sünnileri anayasa hazırlama komisyonuna hatta hükümete almazsak bu kez de biz hata yaparız.

YARDIMDA ÖNCELİK TÜRKMENLERİN:

Türkmenler Saddam Hüseyin döneminde en fazla çile çeken gruplardan birisiydi. Bunun farkındayız. Türkmenlere ve diğer etnik gruplara yardımda öncelik vereceğiz. Örneğin bir insanın üç çocuğu varsa ve biri zordaysa, önceliği zor durumda olana verir. İşte bunu yapacağız.

KERKÜK:

Kendim de Kerkük’lüyüm. Kerkük kardeşlik şehri olmalı. Brüksel modelinin arkasındayım. Kerkük’ün statüsü nereye bağlı olur, buna zamana bırakmak lazım. Kendileri karar versinler.

PKK:

Bu bölgeden size tehdit oluşmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Irak’ın komşularını tehdit eder unsurlardan temizlenmesine önem vereceğiz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle