Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’nin parlak günleri

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'da yayımlanan Vremya adlı gazete, uluslararası ilişkilerde son dönemde oynadığı rolü değerlendirerek, Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya politikasındaki parlak günlerini yakaladığı yorumunu yaptı.

  Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

  ‘Yeni yüzyılın eşiğinde yeni bir etkili devlet, dünya politik sahnesine çıkıyor. Öcalan’ın tutuklanması, Rus S-300 silahlarının Kıbrıs'a yerleştirilmesi tartışması, NATO askerlerinin Azerbaycan'a gönderileceği rivayetleri, Hazar Denizi enerji kaynakları ve boru hatları, Irak sorunu, son zamanlarda ortaya çıkan ve Ankara ile doğrudan ilgili olan konulardır.

  Türkiye Osmanlı İmparatorluğu zamanlarında olduğu gibi, uluslararası arenada artık kendi büyük oyununu sürdürme imkanına sahip. Bu ülkenin komşuları ve ortakları da kendi politikalarını belirlerlerken, Türkiye'yi de artık hesaba katmak zorudalar.'

  TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ

  SSCB'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, Ankara'nın ileride uluslararası politikanın kilit önemdeki bir oyuncusu haline geleceğini Moskova'da kimsenin aklından bile geçiremeyeceğinin ifade edildiği yorumda, iki ülke ilişkilerinde bugün varolan sorunların da Rusya'nın ‘aleyhine’ olduğu belirtildi. Rusya'nın geçen yıl Ağustos ayında girdiği ekonomik krizde, Moskova'ya destek için Türkiye'nin devreye girdiğinin ve dönemin Devlet Bakanı Güneş Taner'in, ‘ticaretimizi Ruble üzerinden yapmaya hazırız’ önerisi getirdiğinin anımsatıldığı yazıda, ‘Rusya ile ilişkileri iyileştirmek için bu kadar çaba gösteren bir başka ülke olmamıştı’ denildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı