GeriDünya Türkiye’nin gururu GEA’nın hikâyesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin gururu GEA’nın hikâyesi

Türkiye’nin gururu GEA’nın hikâyesi
refid:13538669 ilişkili resim dosyası

Haiti’de herkesin bırakıp gittiği enkazların altından 5 can kurtarıp halkın sevgilisi olan Türk kurtarma ekibi GEA, 1994’te kuruldu. Mitolojide yaşam ve bereketin kaynağı Toprak Ana’ya verilen isim olan GEA’nın gönüllü üyeleri de felaketlerde canlıların hayatını kurtarmak için çalışıyor.

TÜRKİYE HAİTİ'YE YARDIMA KOŞUYOR - WEB TV 

MİNİK DEPREMZEDENİN MUCİZE KURTULUŞU

CESETLER YOLLARDA KALDI - FOTO GALERİ

HALK YARDIMLAR İÇİN BİRBİRİNE GİRDİ - FOTO GALERİ

KORKUNÇ DEPREMDEN KARELER -WEB TV

BU KEZ DEPREMDEN SONRA BİN YILIN GÜNEŞ TUTULMASI

HAİTİ’deki depremin ardından bölgede görev yapan GEA Arama Kurtarma ekibi, 1994’te Yeni Yüksektepe Kültür Derneği bünyesinde kuruldu. Felsefi, kültürel, gönüllü bir organizasyon olan Yeni Yüksektepe Derneği’nin kuruluşu ise 1989. GEA tüm mitolojilerde, yaşamın ve bereketin kaynağı Toprak Ana’ya verilen isim. GEA ekibinin gönüllü üyeleri de, ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde canlı varlıkların hayatını korumak ve kurtarmak için çalışıyor.
22 ülkeye uzanıyorlar
GEA ekibi ilk olarak 1994’te İtalya’da L’Aquila bölgesinde İtalyan Sivil Savunması’nın düzenlediği Acil Yardım, Kurtarma ve Orman Yangınları konusunda 2 haftalık eğitime katıldı.
Eğitimde Avrupa’daki diğer sivil toplum kuruluşları da vardı. GEA ekibi eğitimin ardından çalışmalarına uluslararası boyut kazandırmaya karar verdi. 1999’da Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolün ardından GEA’nın standartları Birleşmiş Milletler’in INSARAG standartlarına göre yeniden düzenlendi. GEA ekibini 1999’dan sonra Sivil Savunma Genel Müdürlüğü eğitti. GEA ekibi Japon hükümetinin davetiyle iki kez 2,5’ar aylık ağır kurtarma eğitimi için Japonya’ya gitti. İngilltere’nin ünlü RAPID UK ekibiyle de altı ortak tatbikata katıldı. 2003’e kadar İngiliz Sivil Savunması, Japon Sivil Savunması, Alman Sivil Savunması, El Salvador ordusuyla ortak eğitimler yapan ekip, Tayland, Endonezya, Avusturya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Meksika’dan davetler aldı ve eğitimler verdi.
GEA Arama Kurtarma Grubu, afet riski taşıyan 22 ülkede, felaket durumunda bölge hakkında bilgi almak ve en kısa zamanda arama kurtarma çalışmalarında bulunmak amacıyla resmi Sivil Savunma ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla acil durum işbirliği protokolleri ve iletişim anlaşmaları imzaladı.
Türkiye’de de örgütlü
İstanbul, İzmir, Adana ve Van’da tam donanımlı arama kurtarma ekipleri oluşturan GEA’nın, Ankara, Antalya, Bursa, İzmit’te de hafif arama kurtarma operasyonlarına katılmak için hazır ekipleri bulunuyor.
Haiti’ye giden GEA ekibi Kadir Erkan, Cem Behar, İbrahim Doğru, Betül Ergün, Zeynep Gül Ünal, Mihrican Bal, Caner Kalaycı ve Nazım Özdemir’den oluşuyor. Tamamı profesyonel eğitim almış gönüllülerden oluşan ekibin bir kısmı, 30 Eylül ve 1 Ekim’deki depremlerin yıktığı Endonezya’ya depremden 1 gün sonra ulaşmış ve 10 gün boyunca yardım faaliyetlerinde bulunmuştu.

GEA’nın kuruluş amacı ve ilkeleri

DİN, dil, cins, ırk, sosyal statü ayrımı gözetmeksizin ihtiyacı olan kişilere yardım etmek.
Bireyin sahip olduğu enerjiyi toplumsal olarak yapıcı bir biçime dönüştürmek.
Gönüllülük, vatandaşlık ve gönüllü hizmet değerlerini aktif çalışmalarla birleştirmek.
Doğayla bütünleşmeyi sağlamak için bireyin kapasitelerini gerçekleştirmek.
İnsanın doğanın bir parçası olduğu gerçeğini göz önüne alarak yaşayan dünyayı korumak için faaliyetler organize etmek.Doğal ve çevresel felaketlere hazırlıklılığı geliştirmek.

GEA’dan ilaç ve gıda

GEA Arama Kurtarma ekibi, enkazdaki çalışmalarına son vererek insani yardım çalışmalarına başladı. GEA ekibi beraberlerinde götürdükleri ilaç ve gıda maddelerini halka dağıttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle