Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’nin ’edebi yüzü’ Frankfurt Kitap Fuarı’nda

  Ahmet KÜLAHÇI-Uğur ERGAN Ayhan CAN/FRANKFURT-BERLİN
  14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin bu yıl "misafir ülke" olarak katıldığı Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı, bugün muhteşem bir törenle açılıyor. Fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier birlikte yapacak. Açılışta Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk da konuşacak.

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, fuar öncesi Hannover’de katıldığı bir toplantıda "Fuarın açılışını Gül ile birlikte yapmak benim için büyük bir gurur" dedi ve şunları söyledi:

  "Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde fuara Türkiye’nin ’misafir ülke’ olarak katılımını, Almanları Türkiye’ye yaklaştıracak büyük bir imkan olarak düşündük. Fuara Türkiye’den birçok yazar misafir olarak katılacak. Onlardan bize bu güne kadar yabancı olan birçok şeyi öğreneceğiz. Türkiye’yi bir ’tatil ülkesi’ olarak görenler, bu ülkenin çeşitliliğini ve zenginliğini bugüne kadar tanıma fırsatı bulamadılarsa, bu kez bu fırsatı yakalayabilecekler."

  Almanca Yunus emre

  Bu yıl 60’ncısı düzenlenen Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na Türkiye, "Bütün renkleriyle Türkiye" sloganıyla onur konuğu olarak katılıyor. Açılış konuşmasını Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un yapacağı fuar 5 gün sürecek ve Türkiye’den gelen 300 yazar ve sanatçı, 200’ün üzerinde etkinliğe katılacak. Fuardaki Kongre Merkezi’nde yapılacak resmi açılışın ardından Eski Opera’da (Alte Oper) düzenlenen geleneksel açılış galasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası "Yunus Emre Oratoryosu"nu ilk kez Almanca olarak seslendirecek.

  Hürriyet de fuarda

  Fuarda kurulacak Türkiye Ulusal Standı’nda 100 yayınevi temsil ediliyor. Toplam 4 bin metrekarelik alanın ayrıldığı Türkiye’nin sanat ve kültür dünyasından binlerce eser, İstanbul Ticaret Odası ve Hürriyet Gazetesi’nin 5.1 nolu salondaki standlarında sergilenecek.

  100’ün üzerinde ülkeden 7 binden fazla yayınevinin katılacağı ve Türkiye’nin onur konuğu olduğu 60’ıncı Frankfurt Kitap Fuarı öncesi Hürriyet’e özel bir demeç veren Frankfurt Kitap Fuarı Başkanı Jürgen Boos, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açılış törenine katılmasının kendileri için ayrı bir önem taşıdığının da altını çizdi. Jürgen Boos, Almanya’da yaşayan Türklerin burada yeni bir kimlik oluşturduğuna işaret etti. Boos, "Ben Almanya’daki Türklerin kendi edebiyatlarını yaratmasını da önemli buluyorum. Türk kökenli bu insanlar, ülkeler arasında önemli bir köprü görevi üstlendiler. Bunun sürdürülmesini arzu ediyorum. Dünyanın Türk edebiyatını ve Almanya’daki Türklerin varlığını daha iyi algılamasını arzu ediyorum" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı