GeriDünya Türkiye Nasrallah'ı geri çevirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Nasrallah'ı geri çevirdi

İsrail istihbarat sitesi Debka, Hizbullah lideri Nasrallah'ın Türkiye ziyaretini İsrail korkusu nedeniyle iptal ettiğini iddia etti. Debka, Nasrallah'ın Ankara'ya gitmek için Türiye'den askeri uçak istediğini ancak bu talebinin reddedilğini belirtti.

İsrail’in istihbarat çevreleriyle yakınlığıyla bilinen Debka istihbarat sitesi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın geçen hafta Türkiye’ye yapacağı öne sürülen ziyaretinin, İsrail korkusu nedeniyle iptal edildiğini iddia etti.

Debka’nın iddiasına göre Nasrallah, Türkiye, İran, Suriye ve bizzat Hizbullah’ın istihbarat servislerinin güvenlik garantisi vermelerine rağmen, Ankara ziyaretinden vazgeçti.

İddiaya göre Nasrallah, İsrail istihbaratının vurmaya cesaret edemeyeceğini düşünerek önce Ankara’dan askeri uçak talep etti. Ancak talebi geri çevrildi. Bunun üzerine sırasıyla Suriye ve İran’dan askeri uçuk talebinde bulunan Nasrallah, her iki ülkeden de ret yanıtı aldı.

10 SAATLİK YOLCULUĞU GÖZE ALAMADI

Ancak iddiaya göre üç ülke de Hizbullah liderine, Ankara seyahati sırasında güvenlik garantisi verdi. Askeri uçak talebi reddedilen Nasrallah, Beyrut’tan Ankara’ya kadar karayolu ile 10 saatlik yolculuk yapmayı, İsrail tarafından tespit edilebileceği gerekçesiyle göze almadı.

Debka sitesi, Nasrallah ile ziyareti ayrıntılarını görüşmek üzere Beyrut’ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlilerinin bunun üzerine Türkiye’ye döndüğünü iddia etti.

Site, MİT yetkilileriyle Nasrallah arasındaki görüşmelerin uzadığı sırada, Gazze olayının hemen ertesinde uluslararası alanda Türkiye lehine esen rüzgarın daha sonra tersine dönmesi üzerine, Başbakan Erdoğan’ın da “Hizbullah’la yan yana görünmekten” kaçınma kararı aldığını ileri sürdü. Debka, ziyaretin iptalinde bu kararın da rol oynadığını iddia etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle