Dünya Türkiye Lübnan hükümeti için devrede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Lübnan hükümeti için devrede

Türkiye Lübnan hükümeti için devrede

Türkiye, Lübnan’daki hükümet krizinin aşılması için aktif şekilde devrede. 2009 seçimlerinin ardından, geçen yıl hükümet kurulması aşamasında da aktif rol oynayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yine bizzat harekete geçti.

Başbakan Erdoğan, bugün Ankara’da Lübnan’da 11 Hizbullah üyesi bakanın istifası ile düşen hükümetin Başbakanı Saad Hariri ile görüştü.

Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

Dışişleri Bakanlığı ise, Lübnan’daki Büyükelçilik aracılığıyla Hizbullah ile temasa geçme hazırlığında.

Türkiye’nin amacı, Saad Hariri ile Hizbullah’ın arasında sıkıntı yaratan BM raporunun etkilerini ortadan kaldırarak, tarafları yeniden masaya oturmaya ikna etmek. Rapor, Saad Hariri’nin babası olan Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri’ye yönelik suikastta Hizbullah etkisine işaret ediyordu. Bu konu, hükümette sorun yaratmıştı. 

Bu çerçevede Başbakan Erdoğan Saad Hariri’ye, “ülke çıkarı her şeyin önünde gelir” diyerek, Hariri suikastının ülke istikrarını bozmasına izin vermemesi tavsiyesinde bulundu.

7’Lİ TOPLANTI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Diğer andan da Erdoğan, Lübnan’da mevcut siyasi oyuncuların yeniden masaya oturup, hükümet üzerinde uzlaşması için uluslar arası toplumu devreye sokmaya çalışıyor.

Bu çerçevede Erdoğan’ın talimatıyla, Fransa, ABD, Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün’le temasa geçildi. Burada da amaç, Türkiye’nin de katılımıyla, Lübnan’daki tarafların da temsil edileceği 7’li bir uluslar arası toplantıyı acilen hayata geçirmek.

Erdoğan bu amaçla, gün içinde bizzat Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile de telefonla görüşecek.

Partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bugün Sayın Sarkozy’den telefon geleceği söylendi. Henüz gelmedi. Bir görüşme yapacağız. Çünkü Sayın Hariri ABD dönüşü Paris’e uğradı oradan buraya geldi. Kendisi de 'arayacak' dedi" ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle