GeriDünya Türkiye, Lübnan’a gelebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Lübnan’a gelebilir

Türkiye, Lübnan’a gelebilir
refid:4847434 ilişkili resim dosyası

Lübnan’ın Ankara’daki elçisi Siam, uluslararası güç çerçevesinde Türkiye’nin kabul edilebilir bir ülke olduğunu söyledi. Siam, "Hizbullah’ın silahsızlandırılması gibi bir talebimiz yok. O iç meselemiz" dedi.

LÜBNAN’ın Ankara Büyükelçisi George Siam, Türkiye’nin Lübnan’a gönderilmesi muhtemel bir uluslararası güç için en kabul edilebilir ülkelerden biri olduğunu söyledi. Siam, Türkiye’nin bölgede önemli bir güç olduğunu ayrıca Bosna, Kosova ve Afganistan’daki barış gücü görevlerinde de oldukça deneyim kazandığını belirtti. Siam, Türkiye’nin İsrail, İran ve Suriye ile de iyi ilişkileri olduğunu belirtirken, bu çerçevede Türkiye’nin Lübnan’a yönelik muhtemel bir uluslararası güç için en kabul edilebilir ülkelerden biri olduğunu söyledi. The New Anatolian gazetesine konuşan Siam, Türkiye’nin Lübnan’a muhtemel bir asker göndermesi halinde zor durumda kalabileceği eleştirilerine karşı çıktı. George Siam, Türkiye’nin oraya Birleşmiş Milletler çerçevesi içinde gideceğini hatırlattı.

HİZBULLAH İÇ MESELE

Türk Kızılay’ının yanı sıra Deniz Feneri, IBS, Can Suyu gibi Türk sivil derneklerinin Lübnan’a yardım ettiğini belirten Siam, Türkiye’nin kriz süresince Lübnan’a yardım eden ve Lübnan’ı destekleyen ana güçlerden biri olduğunu söyledi.

Lübnan’ın Hizbullah’ın silahsızlandırılması konusunda uluslararası toplumdan bir talebi olmadığını belirten Siam, bu sorunun Lübnan içinde çözüleceğini söyledi. Siam, BM yerine NATO’ya ait bir uluslararası gücün "çekici olmadığını" söyledi. İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısının asıl sebebinin kaçırılan üç asker olmadığını ifade eden Siam, İsrail’in Lübnan ve Lübnan halkı üzerinde askeri, ekonomik, siyasi baskı kurarak Hizbullah’a karşı çıkmalarını amaçladığını öne sürdü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle