GeriDünya Türkiye, Libya'daki Türk vatandaşları için harekete geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  123
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Libya'daki Türk vatandaşları için harekete geçti

Türkiye, Libya'daki Türk vatandaşları için harekete geçti
refid:17065436 ilişkili resim dosyası

Ortadoğu’yu saran isyan ateşi, 42 yıldır Libya’yı demir yumrukla yöneten Muammer Kaddafi’nin koltuğunu da sallıyor. Son üç günde 84 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü Libya'da isyancıların yakaladıkları iki polisi meydanda astığı bildirildi. Ankara, Libya'daki binlerce Türk vatandaşının tahliyesi için gerekli çalışmaları başlattı. Muhaliflerle hükümet yanlılarının çatıştığı Yemen'de de polisin, göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 1 protestocu öldü.

YEMEN'DE MUHALİFLERLE HÜKÜMET YANLILARI ÇATIŞTI / FOTO GALERİ

KADDAFİ'NİN YEŞİL KİTABINI BÖYLE YIKTILAR / FOTO GALERİ

KUVEYT'TE "VATANSIZLAR" POLİSLE ÇATIŞTI

CEZAYİR'DE POLİS GÖSTERİCİLERİ KUŞATTI

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 18 Şubat'tan bu yana devam Kaddafi karşıtı gösteriler sırasında güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki çatışmalarda en az 84 kişinin öldüğünü belirtti.

Örgüt, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu Libya'nın en büyük ikinci kenti Bingazi'de 55, El Bayda'da 23, Ejdebiye'de 3 ve Derna'da da 3 kişinin hayatını kaybettiği tahmini bildirdi. HRW, tahminini hastane çalışanları ve görgü tanıklarına dayandırdı.

AFP ve AP haber ajansları, El Bayda'daki olaylar sırasında dün protestocularun üzerine ateş açan iki polis memurunun daha sonra göstericiler tarafından yakalanarak, kent meydanında asıldığını bildirdi.

AFP, Bingazi'deki protesto kamplarına baskın yapan özel güvenlik güçlerinin, bölgeyi temizlediğini belirtti.

İNTERNET ERİŞİMİ KESİLDİ

Merkezi ABD'de bulunan ve internet trafiğinin gözetiminde uzman olan Arbor Networks şirketinin açıklamasında, dün Libya'da internet erişiminde kısıtlamaların olduğu, geceyarısı da internet erişiminin "aniden kesildiği"  belirtildi.

Öte yandan Tobruk kentinde bir grup protestocu Libya lideri Kaddafi’nin öğretilerinin yer aldığı Yeşil Kitabı sembolize eden bir anıtı yıkarken, Başkent Trablus'ta ise rejim yanlısı gösteriler yapıldı.

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gazetecilere konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Son iki gün içinde Libya'da olaylar süratle yayılmaya başladı. Biz  şirketlerimizi bulundukları şehir ve bölgelerle ilgili çok yakın takip ediyoruz. İhtiyaç olması halinde ki olacak gibi görünüyor yine Tunus ve Mısır'dakine  benzer şekilde bir tahliye çalışması yürütmek durumunda kalabiliriz. Çünkü birçok  şehirde ciddi bir kamu düzeni sorunu var" dedi.

Libya'da büyükelçilik ve başkonsoloslukla sürekli temas halinde olduklarını belirten Davutoğlu, Libya ile Türkiye'nin eskiye dayanan dostluk ilişkisi olduğunu söyledi.

Libya'nın güveni ve huzurunun büyük önem taşıdığını ifade eden Davutoğlu, "Libya'da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye ile intikali konusunda da çalışmaları başlatmış durumdayız. Dün gece bu konuda gerekli talimatları verdim. Bu ihtiyacın hasıl olması durumunda, ki muhtemelen bugünden itibaren tahliyeyle ilgili çalışmaları başlatacağız" diye konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanlığı, THY'den kiralanan iki uçağın bugün içerisinde Libya'ya gideceğini açıkladı.

YEMEN'DE POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI

Protesto gösterilerinin 10'uncu gününe girdiği Yemen'de bugün muhaliflerle hükümet yanlıları başlent Sana'da çatıştı. Taşlı sopalı kavgalarda çok sayıda kişi yaralandı.

Polisin, Sana Üniversitesi'nden Adalet Bakanlığına doğru "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" sloganlarıyla  yürüyen göstericilere ateş açması sonucunda 1 kişinin öldüğü bildirildi. Associated Press haber ajansı, olayda 5 göstericinin de yaralandığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle