GeriDünya Türkiye karşıtı mektuba kınama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye karşıtı mektuba kınama

Alman Basın Konseyi, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili bir okuyucu mektubu yayınlayan Alman gazetesini kınama kararı aldı.

Alman Straubinger Tagblatt Gazetesi’nde ‘Akıllı olan, kötü gelmeden gider’ başlığıyla yayınlanan mektupta Türkiye’nin konu edildiği belirtilerek, şu cümlelere dikkat çekildi:

‘Türkiye’nin AB’ye girmesiyle Almanya’ya yoğun olarak gelecek olan Türkler’in entegre olacağını düşünmek safça bir hayal olur. Çünkü Kuran’ın 4. suresinin 89’uncu ayeti bütün Müslümanları Allah’a inanmayanları öldürmeye çağırıyor.’

TÜRKLER KATİL GÖSTERİLİYOR

4. surenin 89. ayeti şöyle: ‘Kendileri küfre saptıkları gibi, sizin de sapmanızı isterler ki eşit olasınız. O yüzden onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin; aldırmazlarsa bulunduğunuz yerde kendilerini yakalayıp öldürün ve onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinin.’

Basın Konseyi açıklamasında, bir okur tarafından kaleme alınan ve gazetede yayınlanan yazıda dolaylı yoldan her Türk’ün bir katil olarak gösterilmeye çalışıldığını belirtildi. ‘Bu durum basın ilkelerinin ‘Dışlama yasağı’ konulu 12. maddesine aykırı. Ayrıca, 2. maddenin 2.6 sayılı alt maddesine göre, okur mektupları yayınlanırken de basın ilkeleri gözönünde bulundurulmalı’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle