GeriDünya Türkiye, Irak'la igili endişelerini Washington’a bildirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Irak'la igili endişelerini Washington’a bildirdi

Türk Dışişleri, Irak'ta Saddam Hüseyin'in devrilmesi halinde bu ülkede doğacak merkezi otorite boşluğunun, Türkiye açısından olumsuz belirsizlikleri beraberinde getireceği endişesini ABD'ye iletti.

Türkiye ayrıca, ABD'nin Iraklı muhalif güçleri destekleme kararına rağmen, Saddam'ın devrilmesinden sonra yerine getirilecek ciddi bir muhalif gücün olmamasına da dikkat çekti.

Irak'ta merkezi otorite boşluğunun doğması halinde, Bağdat'ın Türkiye açısından ikinci bir Şam olabileceği endişesini de taşıyan Ankara, ABD'nin Saddam Hüseyin'i devirme planını açıklamasından sonra, konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

ABD KARARLI-

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris ve diğer yetkililerden alınan bilgiler, ABD'nin bu defa Saddam Hüseyin'e karşı kararlı olduğunu gösteriyor. Irak'ta rejimin değiştirilmesi isteniyor. Fakat Saddam Hüseyin'in yerine getirilecek ciddi bir muhalif güç yok. ABD ve İngiltere'de yerleşik muhalif gruplar üzerine oynamak, bir sonuç getirmez.

MERKEZİ OTORİTENİN

BOZULMASI KÖTÜ- ABD'nin kararıyla ilgili üç ihtimal var: 1) Saddam gitmez ve durum değişmez. 2) Saddam yine gitmez ama merkezi otorite tamamen ortadan kaybolur. 3) Saddam ile birlikte, bugünkü rejim de yıkılır.

Türkiye için Irak'ın toprak bütünlüğü çok önemli. Merkezi otoritenin bozulması Türkiye açısından olumsuzlukları beraberinde getirir. Saddam giderse, ‘‘Yerine kim gelir?’’ sorusunun bir yanıtı yok. Ülke kontrolden çıkarsa, bunun üstesinden ne ABD, ne de Türkiye gelir. Türkiye, toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacak çok ciddi gelişmelerle karşı karşıya kalır. Otoritenin yok olması, Bağdat'ı Türkiye açısından ikinci bir Şam haline getirir. Suriye ile yaşanan krizde Bağdat, PKK'nın merkezi haline gelmeye başlamıştı. Tüm bu kaygılar ABD'ye bildirildi.

İNCİRLİK'İ VERMEYİZ-

ABD aylardan beri Körfez'e müthiş bir yığınak yaptı. Saldırılar güneyden gerçekleştirilebilir. İncirlik'in saldırı amaçlı kullanılmasına izin vermeyiz.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle