GeriDünya Türkiye: İncirlik uçakları YPG'ye destek vermeyecek / ABD: IŞİD'e karşı tüm gruplar desteklenir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  134
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye: İncirlik uçakları YPG'ye destek vermeyecek / ABD: IŞİD'e karşı tüm gruplar desteklenir

Türkiye: İncirlik uçakları YPG'ye destek vermeyecek / ABD: IŞİD'e karşı tüm gruplar desteklenir
refid:29694215 ilişkili resim dosyası

İncirlik Hava Üssü'nün önümüzdeki günlerde ABD'nin kullanımına açılması beklenirken Türk ve Amerikan yetkilileri tarafından "YPG'ye yardım" konusunda farklı açıklamalar geliyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı konuyla ilgili bir soruya, IŞİD'e karşı savaşan grupların tamamına ABD tarafından destek vereceğini açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise iki gün önce yaptığı açıklamada, “YPG güçlerine hava desteği verilmesi hususu ABD ile varılan mutabakatımızın unsurlarından biri değildir” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer alan günlük basın brifingi metninde, Sözcü Yardımcısı Mark Toner’ın, İncirlik'ten kalkacak uçakların YPG'ye yardım edip etmeyeceğine dair soruya verdiği yanıt yer aldı.

Tanju Bilgiç'in ve ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü John Kirby'nin konuyla ilgili sözleri hatırlatılan Toner'a Türkiye ile aralarında bir yanlış anlaşılma olup olmadığı soruldu. "Bir yanlış anlaşılma yok" diyen Toner, "Kirby, IŞİD'e karşı savaşan tüm gruplara destek verileceğini, Kürt grupların da bunun bir parçası olduğunu açık şekilde ifade etti" dedi.

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 27 Temmuz’da Washington’daki günlük basın toplantısında, “İncirlik Üssü’nden kalkan uçakların Suriye’nin kuzeyinde YPG güçlerine yardım edip etmeyeceğine” yönelik soru üzerine “YPG halihazırda zaten koalisyon güçlerinin hava desteğini alıyor. Şimdi Türkiye’deki hava üslerine de erişimimiz olması, bu desteğin daha zamanlı ve hatta daha etkili olmasına imkân sağlayacak. Bu tür bir desteğin devam etmesini bekliyorum” cevabını vermişti.

Tanju Bilgiç, Kirby'nin bu sözleri üzerine ithafen, “Kirby’nin bu ifade ettiği hususlar ABD ile aramızdaki mutabakatı tam olarak yansıtmamaktadır. Bu hususlar, ABD makamlarının da dikkatine getirilmiştir” yanıtını vermişti.

Türkiye: İncirlik uçakları YPGye destek vermeyecek / ABD: IŞİDe karşı tüm gruplar desteklenir TÜRKİYE’DEN ‘İNCİRLİK’ AÇIKLAMASI


Yorumları Göster
Yorumları Gizle