GeriDünya 'Türkiye ile süreç iyi niyetle sürdürülmeli'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye ile süreç iyi niyetle sürdürülmeli'

AB Dönem Başkanı Portekiz Dışişleri Bakanı Luıs Filipe Marques Amado, Türkiye konusunun AB’nin geleceği hakkında çok büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Amado, özellikle Türkiye’nin stratejik konumu ve İslam Dünyası ile ilişkilerin ilerletilmesi konularında oynayacağı önemli rollerin bulunduğunu kaydetti. Amado, “Elbette ki Türkiye’nin AB yolunda uzun bir yol kat etmesi lazım. Türkiye üyelik kriterlerini tamamladığında üye olacaktır. Bu sureci Avrupa Birliği’nin de iyi niyetli bir şekilde sürdürmesi gerekiyor’’ dedi.

Luıs Filipe Marques Amado The Parliament Magazine dergisine verdiği mülakatta Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. Taraflar arasında bir politik kriz çıkması halinde Türkiye’nin geriye dönmeyi düşünmeden Avrupa’dan kopabileceği uyrasında bulunan Amado, “Elbette ki Türkiye’nin AB yolunda uzun bir yol kat etmesi lazım. Türkiye üyelik kriterlerini tamamladığında üye olacaktır. Bu sureci Avrupa Birliği’nin de iyi niyetli bir şekilde sürdürmesi gerekiyor.’’

Amado, Portekiz’in AB dönem başkanlığı süresince ajandalarındaki konu başlıklarını ve önceliklerini de açıkladı. Amado, dönem başkanlıkları sürecinde kendilerinin üstleneceği Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Ticaret başkanlığı süresince transatlantik ilişkilerin geliştirilmesi, Afrika, Hindistan, Güney Kore ve Akdeniz ülkeleri ile ilişkilerin ilerletilmesi konularını ele alacaklarını bildirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle