GeriDünya 'Türkiye ile krizi çöz' çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye ile krizi çöz' çağrısı

'Türkiye ile krizi çöz' çağrısı
refid:7595793 ilişkili resim dosyası

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin Bağdat ziyareti dolayısıyla Irak Başbakanı Nuri Maliki imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, Tahran'ın Irak-Türkiye sınırındaki sorunun çözümü için devreye girmesi istendi.

Maliki, Tahran hükümetinin İstanbul'da yapılacak Irak konferansına destek olmasını da talep etti. Irak'ın komşuları ve BM güvenlik konseyinin daimi üyeleri, cuma günü İstanbul'da buluşarak Irak'taki durumu masaya yatıracak.

İRAN: ARABULUCU OLABİLİRİZ

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nden üst düzey bir yetkili, ”Eğer taraflarda kabul ederse İran Türkiye ve Irak arasında yaşanan sorunlarda arabulucu olabilir” dedi.

Üst düzey İran yetkilisi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın sorunun diyalogla çözümü için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi aradığını hatırlatarak şunları söyledi: “Biz savaş tecrübesi olan bir ülkeyiz, geçmişte Irak’la sekiz yıl savaş yaşadık. Savaşlarda bir sürü asker ve masum insan ölüyor. Biz komşularımızın barışçıl çözümler bulmasından yanayız. İran bütün dünyada sorunların barışçıl yollarla çözülmesinden yana bir politikayı benimser.”

Türkiye’nin PKK sorununa ilişkin olarakta da yetkili İran’ında PKK’nın bir uzantısı olarak adlandırılan PEJAK ile sorun yaşadığını belirterek, “PEJAK bizim askerlerimizi de öldürdü. Türkiye’yi PKK sorunu konusunda en iyi biz anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

RUSYA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Rusya, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyon konusunda itidalli davranmasını istedi. Kremlin sözcü yardımcısı Dimitriy Peskov, “Türkiye'nin, güneydoğu bölgesindeki sınırlarında, bazıları sınır ötesinden gelen terörist faaliyetlerden duyduğu rahatsızlığı anlıyoruz” dedi. Türkiye'nin bir bölge devleti olarak “sorumluluğunun farkında olması” ve durumu “daha kötü hale getirmemesi” yönündeki Rusya'nın görüşünü dile getiren Peskov, “Herhangi sert bir hareket durumu daha kötü ve kontrol edilemez hale getirebilir. Türkiye'nin aceleci adımlardan kaçınacağını umuyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle