GeriDünya "Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz"

"Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz"
refid:29446653 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Suriye'deki gruplara ilişkin güvenlik endişelerini anladıklarını belirterek, "Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü IŞİD'in varlığına yönelik endişelerini paylaştıklarını söyledi. Türkiye ve diğer koalisyon ortaklarıyla IŞİD ile en iyi nasıl mücadele edileceğini ele almaya devam ettiklerini belirten Kirby, "Bu karmaşık bir problem. Birçok koalisyon ortağımızın desteğini ve katkılarını gerektiriyor. Bu sadece Türkiye'nin problemi değil, uluslararası bir sorun" diye konuştu.

Türk hükümetinin ülkelerindeki şiddetten kaçan yaklaşık 2 milyon Suriyeli ve Iraklıya ev sahipliği yapmasından, onların ihtiyaçlarını karşılamasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Kirby, "Dolasıyla onlar çok şey yapıyor" ifadesini kullandı.

Türkiye PYD'yi terör örgütü görürken ABD'nin Suriye'de bu grupları hava saldırıyla desteklemesine dair soru üzerine Kirby, bu konuyu Türk mevkidaşlarıyla düzenli olarak ele aldıklarını kaydetti.

Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin Suriye'deki bu gruplara ilişkin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Onların sahip oldukları kaygıları kesinlikle biliyoruz. Onların Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ'e yönelik endişelerini de anlıyoruz. Türkiye önemli bir müttefik ve ortak. Bu kaygıları biliyoruz ve Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle