GeriDünya Türkiye havyar kaçakçılığının merkezi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye havyar kaçakçılığının merkezi

Hazar Denizi'nden kaçak olarak elde edilen havyarın, Gümrük Birliği kapsamında vergi ödemeden Türkiye üzerinden Almanya'ya ihraç edildiği ortaya çıktı. Rus havyar mafyasının milyonlarca dolar kazandığı, Avrupa'da satılan havyarın % 90'nın kaçak olarak elde edildiği belirtildi.

Türk ve Alman tüccarların, Rus mafyasının, avlanma yasağına uymadan elde ettiği en iyi kalite mersin balığı havyarını, sahte belgelerle Almanya'ya ihraç ettiği ortaya çıktı. Rus mafyasının İstanbul'daki işbirlikçileriyle, kaçak havyarı Gümrük Birliği kapsamındaki Türkiye üzerinden, gümrüksüz olarak Avrupa'ya dağıttığı belirtildi. Spiegel Special adlı Dergi'de yer alan iddialara göre, Türkiye ile Almanya hattındaki havyar kaçakçılığı, sektördeki bir kişinin Alman gümrük makamlarına ihbarda bulunmasıyla ortaya çıktı.

Frankfurt ve Hamburg Gümrük Dairesi'nin verdiği bilgiye göre Rus mafyası, Türk Cumhuriyetleri'nde, kaçak olarak elde edilen havyarı, Bakü'den TIR'larla Türkiye'ye sokuyor. Türkiye'ye giren havyar, ‘Türk malı’ gibi deklare edilerek, Gümrük Birliği kurallarına uygun olarak, ‘A.TR.1’ belgesiyle yasal yollardan gümrüksüz şekilde Almanya'ya ihraç ediliyor. Dolayısıyla Alman makamları, üzerinde ‘Türk havyarı’ yazdığı için gümrükten giren maldan % 24 oranında ithal vergisi alamıyor.

Havyar sektöründen kimliği açıklanmayan bir şahsın ihbarı üzerine harekete geçen Alman gümrük polisi, Almanya'daki havyar ithalatçılarını sorgulayıp Türkiye'de de araştırma yaptı. İthal edilen havyarların Hazar Denizi'nde kaçak olarak avlanan balıkçılara ait olduğu, dolayısıyla Türk ürünü olmadığı ve gümrük vergisine tabi olduğu anlaşıldı. Alman makamları kaynak gösteren Spiegel Special'a göre Türkiye, 1996 Ocak-Ekim ayları arasında Azerbaycan ve Japonya'dan 452 kilo havyar ithal etti. Ancak, resmi ihracat istatistiğine göre, Türkiye 1996 yılında Almanya'ya 58.8 ton havyar ihraç etti. Havyar kaçakçılığını yönlendiren Türk, Alman ve diğer kişilerin tesbiti ile bu kişiler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Yetkililere göre, havyar kaçakçılığı büyük karlar bırakıyor. Özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılması üzerine havyar kaçakçılığı iyice gelişti ve kontrolden çıktı. Rus havyar mafyası Avrupa piyasasını yönlendiriyor. Çevre örgütlerine göre kaçak avlanma, havyar stoklarını ve balıkların geleceğini tehdit ediyor. Mafya, Avrupa'daki havyar ihtiyacının yüzde 90'nını karşılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle