GeriDünya Türkiye girerse YPG direnir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye girerse YPG direnir

Türkiye girerse YPG direnir
refid:29456120 ilişkili resim dosyası

Ankara’nın Suriye planlarını PYD lideri Salih Müslim, Hürriyet’e şöyle değerlendirdi.

Bizim “şimdilik” Cerablus niyetimiz yok.
Türkiye’yi kışkırtma, sınırını ihlal etme gibi bir düşüncemiz hiç olmadı.
Türkiye-ABD ortak operasyonuna ihtimal vermiyorum.
Sınırda nasıl IŞİD, ÖSO bayrağı varsa YPG bayrağı da olur. Türkiye’ye ne, orası bizim topraklarımız.

TÜRKİYE-Suriye sınırının Cerablus bölgesinin Suriyeli Kürtlerin PYD’sinin eline geçmesi ve IŞİD’in Mare hattına yönelmesi olasılıklarına karşı sınır ötesi operasyon dahil her seçeneği masaya yatıran Türkiye’ye yanıt, PYD lideri Salih Müslim’den geldi. Türkiye’nin, Suriye’ye tek taraflı veya ABD ile ortak operasyon düzenlemesine ihtimal vermediğini belirten Müslim, “Türk Silahlı Kuvvetleri girerse YPG (PYD’nin silahlı gücü) direnir” dedi. Türkiye açısından sınırdaki kritik noktaların Suriye’de savaşan taraflar arasında el değiştirmesine ilişkin Ankara’nın endişeleriyle ilgili görüşlerini Hürriyet’e değerlendiren Müslim, şunları söyledi:

IŞİD BAYRAĞINA NİYE SES ÇIKMADI?

(Sınırdaki bayrağı kaldıracak mısınız?) “Tel Abyad dahil sınırda PYD bayrağı yok. Sınırdaki bayraklar (PYD’nin silahlı gücü) YPG’nindir. YPG bayrağı ile birlikte Özgür Suriye Ordusu’nun da (ÖSO) bayrağı vardır. Sınırın Suriye tarafından nasıl IŞİD, ÖSO bayrakları varsa, YPG bayrağı da olacaktır. Bu normal bir şeydir. Tel Abyad’ta IŞİD bayrağı varken sorun değildi de, şimdi YPG bayrağı olunca mı sorun oldu? Oraları kendi topraklarımız, Türkiye’ye ne?

CERABLUS NİYETİMİZ ‘ŞİMDİLİK’ YOK

(YPG güçleri Cerablus’a girecek mi?) Şu an için net bir şekilde söyleyebilirim ki, bizim ‘şimdilik’ Cerablus niyetimiz yok. Karışık bir bölgedir orası. Kürtler, Araplar, Türkmenler değişik etnik gruplar yaşıyor. Biz herkesin dostça, kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Demografik değişim gibi bir şey bizim gündemimizde asla olmadı. Bir günde demografik yapı nasıl değişir? Bunlar Türkiye’de bazı çevrelerin bilinçli, abartılı, kışkırtıcı değerlendirmeleri. Ama IŞİD, saldırılarını ve cinayetlerini artırırsa karşı koyarız.

YPG, TSK’ya DİRENİR

(Türkiye’nin, Suriye’ye sınır ötesi hazırlığı iddialarıyla ilgili) Ben buna ihtimal vermiyorum. Türkiye’nin yapacağı bir operasyon bölgedeki tüm dengeleri bozar ki, buna kimse izin vermez. Açık söyleyeyim, YPG güçleri nasıl Esad rejimine ve IŞİD’e karşı direniyorsa, bir operasyon durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de direnir.”

ABD ile ortak operasyon zor

(Türkiye ve ABD ortak operasyon yapabilir mi?) Yok buna ihtimal vermiyorum. O zaman durum daha da karmaşık hale gelir. Bizlerin de dahil olacağı uluslararası boyutta kararlaştırılmış ortak bir şey olursa durum değişir. Ama bunların hepsi varsayım.

Şunu söylemek isterim ki, PYD olarak Türkiye’yi kışkırtacak, endişeye sevk edecek, sınırlarını ihlal edecek bir davranış ve anlayış içerisinde olmayız. Şu aşamada bir Kürt devleti kurma gibi bir projemiz de yok.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle