GeriDünya Türkiye’den elini güçlendirecek Kıbrıs açılımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’den elini güçlendirecek Kıbrıs açılımı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan, hem Kıbrıs sorununun çözümünde hem de AB üyelik sürecinde Türkiye'nin elini güçlendirecek bir hamle geldi.

İran'la sağlanan nükleer anlaşmanın ardından Tahran'dan dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu haftanın büyük bir bölümünü İstanbul'da geçirdi. 

İrem KÖKER
hurriyet.com.tr

Hafta başında önce İran'la sağlanan anlaşmayla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, bugün de İstanbul'da oldukça yoğun bir gün geçiriyor.

Davutoğlu, önce sabah Forum İstanbul toplantısının açılışında bir konuşma yapmasının ardından bu kez bir başka otelde Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Siyasi Komitesi toplantısında bir konuşma yaptı. Dışişleri Bakanı'nın bir sonraki durağı ise Birleşmiş Milletler'in Somali zirvesi oldu.

Ankara'nın yoğun siyasi gündeminin yanı sıra İran'ın nükleer programıyla ilgili tartışmaların sürdüğü bir dönemde Davutoğlu'nun İstanbul programından bambaşka bir konuda çok ama çok önemli bir mesaj çıktı.

Davutoğlu, herkesin gözünün İran'da olduğu bir dönemde Forum İstanbul'da Türkiye'nin yeni dünyada "izleyici" değil "belirleyici" bir rol üstleneceği yönündeki konuşmasının ardından Kıbrıs'la ilgili yaptığı sürpriz açıklamayla bir anda gündemi değiştirdi.

Dışişleri Bakanı, "Kıbrıs'taki bütün sınırların kalkmasını istiyoruz. Kıbrıs Rumlarına da bütün Türk limanlarının açılmasına hazırız. Karşılığında istediğimiz bir şey var: Bir Akdenizli olan ve Akdenizli olmak açısından Akdeniz'deki kullanma haklarına sahip olan Kıbrıslı Türklerin de limanlarının Girme'nin, Magosa'nın, Ercan Havaalanı'nın açılması. Dünya, Kıbrıs Türklerine üç liman açacak, biz Türkiye'nin bütün limanlarını Kıbrıslı Rumlara açacağız. Buna söz veriyorum" dedi.

KIBRIS'TA KRİTİK HAMLE

Davutoğlu'nun Türkiye'nin gündeminin çok farklı konularla meşgul olduğu bir dönemde Kıbrıs'la ilgili yaptığı bu açıklama büyük önem taşıyor.

Ankara'nın bu açılımı, KKTC'de Nisan ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Başbakan Derviş Eroğlu'nun seçilmesiyle barış sürecinde derinleşen tıkanmayı açmayı hedefliyor.

Her ne kadar Eroğlu masadan kalkmayacağını ilan etmiş olsa da Rum muhatabı Demetris Hıristofiyas'ın KKTC'nin yeni cumhurbaşkanıyla derin görüş ayrılıkları yaşadığı da sır değil.

Dolayısıyla Türkiye, Kıbrıs'ta yeni ortaya koyduğu "üç limana karşılık tüm limanlar" önerisiyle mevcut tıkanmayı aşmayı amaçlıyor. Böylelikle zaten pamuk ipliğine bağlı olan barış sürecinde tıkanmanın aşılması konusunda topu Rum tarafına bırakıyor.

Rumların bu hamleyle birlikte barış sürecini sona erdirmesi muhtemel bir adımla Eroğlu'nun seçilmesi nedeniyle Türk tarafını suçlamaları gibi bir bahane de elinden alınmış olunuyor.

AB'YE DE MESAJ

Davutoğlu bu açıklamasından birkaç saat önce Forum İstanbul'daki akademik karakteri ağır basan konuşmasında bir cümleyle Kıbrıs meselesine de değinmişti:

"AB'nin bu noktada kendine şu soruyu sorması gerekiyor: Güney Kıbrıs'ın kaprislerine devam etmesine izin mi verecek? Yoksa Türkiye'nin önerilerini mi gündeme alacak?"

AB'nin Türkiye'nin yeni önerisi üzerinde takınacağı tavır büyük önem taşıyor. Bu açılım, Finlandiya dönem başkanlığının 2006'da sunduğu "bir limana, bir liman" önerisinin ardından limanlar konusunda atılan ilk adım olma özelliğine sahip.

Türkiye ile AB müzakerelerinde de 8 başlığın dondurulmasına, yani görüşmelerin iyice yavaşlatılmasına neden olan liman sorunun aşılması bu süreci de rahatlatacak bir adım.

Rumların ve AB'nin görüşmeden dahi Türkiye'nin yeni önerisini reddetmesi ya da gündeme bile almaması, hem katılım müzakereleri hem de Kıbrıs barış görüşmelerine ağır darbe vurabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle