Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’den 150 milyon $

  Hürriyet Haber
  22.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM’nin deprem için gerekli olduğunu söylediği miktarın dörtte biri bile toplanamazken, Başbakan Erdoğan, Pakistan’a 150 milyon dolarlık yardım sözü verdi. Pakistan Devlet Başkanı Müşerref ise yardımda duyarsız kalan Batılı ülkelere tepki gösterdi.

  DEPREMLE sarsılan Pakistan’ı felaket sonrasında ziyaret eden ilk lider olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkeye en yüksek yardım sözünü verdi. Pakistan’a dün yaptığı ziyarette, 7.6’lık depremden yoğun şekilde etkilenen Keşmir bölgesinde incelemelerde bulunan Erdoğan, Türkiye’nin para ve yardım malzemesi olarak toplam 150 milyon dolarlık destek vereceğini açıkladı. Bugüne kadar dünya ülkeleri Pakistan’a ilgisiz kaldı. BM’nin deprem için gerekli olduğunu söylediği miktarın dörtte biri bile toplanamadı. Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ise yeniden yapılanmanın 5 milyar doları bulacağı hesaplanırken sadece 620 milyon dolar yardım sözü veren Batılı ülkelere tepki gösterdi. Muzafferabad’da kurulan geçici Türk hastanesine gidip depremzedeleri ziyaret eden Erdoğan, daha sonra İslamabad’a geçti. Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ile yaptığı incelemelerin ardından helikopterle İslamabad’a dönen Erdoğan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Bu krizde size yardımcı olmak için mümkün olan her şeyi yapacağız’ dedi, şunları söyledi:

  DAĞLAR GÖÇMÜŞ

  ‘Depremin meydana geldiği bölge dağınık. Derli toplu olmayınca bakıyorsunuz öbek öbek yerler var. Buralara ulaşmak tabii çok zor. Helikopterle gezerken dağların göçtüğünü ve nehirleri tamamen doldurarak dağ oluşturduğunu gördük. Bu da şartların ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. Tsunami gibi değil... Burası çok daha farklı. Yapılması gereken çok iş var. Türkiye olarak elimizden geleni azami ölçüde yapmaya çalışacağız. Yardımlar başladı, şu anda devam ediyor. Bundan sonra da bunu programlı biçimde devam ettireceğiz. Bizimle gelen teknik elemanlarımız çalışma yapıyorlar. Döner dönmez değerlendirmesini yapıp ona göre de yol haritası belirleyeceğiz.’û

  Teselli öpücüğü

  Başbakan Tayyip Erdoğan, depremde bacağı kırılan Muzafferabad’ın doğusundaki Ghari Dopata Köyü’nden Kirin Bibi’yi öperek teselli etti. Muzafferabad’da kurulan geçici Türk hastanesini ziyareti sırasında Erdoğan, çiçeklerle karşılandı. Erdoğan daha sonra İslamabad’a dönerek Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından kabul edildi. Samimi şekilde karşılanan Erdoğan, Müşerref görüşmesi 20 dadika sürdü.

  Sünnet hediyesini gönderdi

  ANTALYA’
  nın Gazipaşa İlçesi’nde bir öğrenci Pakistan’a yardım olarak dedesinin sünnet hediyesini gönderdi. Öğrenci yardım yazısında, ’Sevgili Pakistanlı kardeşim. Şu an sana gönderecek param yok ama sünnet olduğumda dedemin bana taktığı nazarlığı sana gönderiyor, acil şifalar diliyorum’ dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı