GeriDünya Türkiye demokratik Mısır kalabalık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye demokratik Mısır kalabalık

ABD’nin İslam dünyasındaki imajını iyileştirmekle görevli Halkla İlişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Hughes, bugün Ankara’ya geliyor. Mısır’a giderken Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediklerini belirten Hughes’ın dışişleri notlarından yararlandığı görüldü. Notlarda Türkiye’den ‘demokratik’, Mısır’dan ise ‘en kalabalık ülke’ diye söz ediliyordu.

ABD’den Ankara’ya önemli ziyaretlerin biri bitmeden diğeri başlıyor. ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Jones, Korgeneral Lance Smith, maliye yetkilileri ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in ardından Ankara, bu hafta Başkan George W. Bush tarafından ABD’nin imajını iyileştirmekle görevlendirilen Halkla İlişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Hughes’i ağırlayacak.

Teksas Valisi olduğu günlerden beri Bush’a yakın bir isim olan ve yıllarca Beyaz Saray’ın halkla ilişkilerinde görev alan, kimi zaman hazırladığı metinlerle Bush’u konuşturan Hughes, 2002 yılında görevden ayrılarak memleketine geri dönmüş, ancak Eylül ayının başında yeni görevine atanmıştı. Türkiye’den önce Mısır ve Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Hughes’a beş ulusal Amerikan televizyon kanalı ve aralarında GQ dergisi dahil çeşitli basın kuruluşlarından gazeteciler eşlik ediyor.

Hughes, önceki gün ABD’den Mısır’a giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak savaşı ve Ebu Garib Hapishanesi’ndeki işkence skandalının ardından ABD’nin bölgedeki popülaritesinin giderek düştüğünün farkında olan Hughes, ziyaretiyle çok fazla kişiyi etkilemeyi beklemediğini, ancak gezisi sonrasında da sürecek bağlantılar kurmasını bir başarı olarak addedeceğini söyledi.

ŞEYH İLE GÖRÜŞTÜ

Gazetecilere hitap ederken zaman zaman Hughes’ın göz attığı notlarında Türkiye’den ‘demokratik’, Mısır’dan ise ‘bölgenin en kalabalık ülkesi’ diye bahsedildiği görüldü. Hughes, Mısır’da yasaklı olan Müslüman Kardeşlerle görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda ise yardımcısına dönünce bu sorunun yanıtından emin olmadığı anlaşıldı ve sonra ‘Mısır yasalarına saygılıyız’ yanıtı geldi.

Hughes’ın Kahire’deki ilk durağı El Ezher Üniversitesi’nin Sünni lideri Şeyh Muhammed Sayid Tantavi oldu. Hughes, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Tantavi’nin eylemleri kınayan ilk Müslüman liderlerden biri olduğuna işaret etti. Tantavi, geçtiğimiz günlerde bir fetva yayınlayarak ilahiyat açısından İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinde bir sorun olmadığını ilan etmişti.

Kahire Üniversitesi’nde bir grup öğrenciyle bir araya gelen Hughes, Mısır’ın baskısı sayesinde geçtiğimiz günlerde Mısır’da ilk kez çok adaylı başkanlık seçimleri yapıldığını ima ederken, oy veren gençlerden ellerini kaldırmalarını istedi. Sadece tek bir öğrenci elini kaldırırken, Mısır basınında çıkan yorumlar da ABD Yönetimi’nin pek cesaretlendirecek yönde değildi.

Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz

KAREN Hughes, Türkiye’nin Avrupa ile Asya’yı birleştiren kilit bir müttefik ve çok önemli bir demokratik devlet olduğunu belirterek, Türkiye’nin AB üyeliğine kuvvetle destek verdi. Mısır’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hughes, ‘Ziyaretimde üçüncü durağım Türkiye olacak. Türkiye çok önemli bir demokratik ülke, Avrupa ile Asya arasında köprü, kilit bir müttefik. Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine başlamaya hazırlandığı bir zamana geldik. Bu bizim kuvvetle desteklediğimiz bir şey’ dedi.

Hughes, Türkiye’nin, farklı köken ve inançlardan gelen insanları bir araya getiren, ‘Hepimiz Türküz’ demekten gurur duyan bir ülke olduğunu belirterek, ‘Tıpkı bizim ülkemizin de farklı köken ve farklı yerlerden insanları asimile etmesi gibi Türkiye, bütün vatandaşlarıyla birlikte Türk kimliğinden gurur duyuyor. Bu durum, Türkiye’nin dış politika sloganı olan ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine de uyuyor’ ifadelerini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle