GeriDünya Türkiye BM açıklamasından tatmin olmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye BM açıklamasından tatmin olmadı

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs konusunda yaptığı son açıklamanın, Türkiye’nin istediği tüm unsurları içermediğini söyledi.

Pamir, Kıbrıs’ta Türk tarafının durumunu daha iyileştirici bir karar çıkması için çaba sarf etmek gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nden Kıbrıs konusunda çıkan açıklamanın, Kıbrıslı Türklerin çözüm ve AB yolundaki kararlılıklarının kayda geçirilmesi ve tecritlerinin sona ermesi açısından istenilen tüm unsurları içermediğini belirtti.

Türk diplomatlarının sürekli çabalarına rağmen Ada’daki Türklerin tecridinin sona ermesine yönelik bir ifadenin Konsey’deki engellemeler yüzünden kayda geçirilemediğini ifade eden Pamir, yine de Rum tarafının Konsey’den bu konuda hiçbir şey çıkmamasını tercih ettiği düşünüldüğünde, açıklamanın olumlu olduğunu söyledi.
     
‘DAHA FAZLA ÇABA GEREKİYOR’

Rapor sonrasında Güvenlik Konseyi’nin kabul edeceği karara odaklanmak ve Kıbrıs’ta Türk tarafının durumunu daha iyileştirici bir karar çıkması için çaba sarf etmek gerektiğini söyleyen Ümit Pamir, AB’de Türk tarafının tecridinin azaltılmasına yönelik girişimlerin Konsey’in alacağı karara olumlu yansıyabileceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle