Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye bize ders veriyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2006 - 15:53 | Son Güncelleme:

  Belçika'nın yüksek tirajlı gazetesi ”Le Soir”, Türkiye'de yapılan röportajlar çerçevesinde yayımladığı bir yorumda, “Türkiye, bize her köşe başında insanlık ve misafirperverlik dersi veriyor” ifadesini kullandı.

  Türkiye'deki röportajları yapan gazeteci Hugues Dorzee imzasıyla yayımlanan yorumda, kültürel zenginlikleri ve farklılıklarına dikkat çekilen Türkiye'ye karşı önyargılardan uzaklaşmanın önemine değinildi.

  Yorumda, “kimlik ve fikir laboratuvarı” olarak nitelendirilen Türkiye'nin büyük çoğunluğu Müslüman olan halkının, Mustafa Kemal'in çizgisini izlediği, devletin laikliği ilkesiyle uyumlu bir yaşam sağlandığı, bunların şaşırtıcı ama izlenmesi gereken bir örnek oluşturduğu kaydedildi.

  “Türkiye AB üyeliğine kabul edilse de edilmese de Türkiye'siz olmaz” diyen yazar, Batı Avrupa'daki “Türkiye korkusunun” haksızlığına dikkati çekti. Türkiye'nin “ele geçirilecek verimli bir pazar” ve “gelecek vaat eden gençlik” dışında çok fazla katma değeri olduğunu yazan Le Soir, bu ülkenin Batılılara insanlık ve misafirperverlik dersi verdiğini belirtti.

  Gazetede yayımlanan röportajlarda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısı ve çalışmaları hakkında bilgiler yansıtılırken, bu kurumun Belçika'da eğitim ve araştırma merkezleri açmaya yönelik hazırlıkları hakkında da bilgi verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı