GeriDünya Türkiye benzersiz üye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye benzersiz üye

NATO Genel Sekreteri George Robertson'un görev süresi Aralık ayında bitiyor. Robertson, Irak ve Kosova savaşlarıyla yoğun geçen görevini, Hollanda Dışişleri Bakanı Jaap de Hoop Scheffer'e devredecek. Robertson, NATO ülkelerine yaptığı veda ziyaretleri çerçevesinde bugün Ankara'da olacak.

Son on yıl içinde Türkiye'nin stratejik koşulları kökten değişti. Soğuk Savaş'ta Türkiye, NATO'nun güney kanadının vazgeçilmez direğiydi. NATO'nun Türkiye'yi savunma planları Sovyetler'den bir saldırı tehdidine dayanıyordu.

Fakat bugünün güvenlik koşulları daha çeşitli ve karmaşık. Terörizm. Kitle İmha Silahları. Yıkılmış devletler. Bölgesel çatışmaların etkileri. Bugün karşılaştığımız yeni tehditler bunlar.

NATO bu zorluklarla başa çıkmaya çalışırken Türkiye artık güney kanadında değil - ön cephede bulunuyor. Orta Asya ve Orta Doğu ile güçlü tarihsel, kültürel ve ekonomik bağları bulunan Türkiye bölgede baş aktörlerden biri. Bölgeye güvenlik getirilmesi için hayati önemde bir köprü. Ayrıca, laik ve demokrat bir ülke olarak İslam dünyası için eşsiz bir model. Tüm bu nedenlerden dolayı, ortak güvenliğimiz açısından Türkiye benzersiz rol üstlenen bir konumdadır. Tüm potansiyelini kullanacak olursa 21. yüzyılın baş stratejik aktörlerinden biri olacaktır.

Nitekim yeni stratejik ortamda NATO Türkiye'ye ihtiyaç duymaya devam etmektedir. Fakat Türkiye de NATO'ya ihtiyaç duymaya devam etmektedir. Çünkü NATO Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını savunması ve uluslararası güvenliğini Amerika ve Avrupa ile birlikte biçimlendirmesi için önemli bir uluslararası arenayı oluşturmaktadır. Çünkü NATO halen dünyadaki en güvenilir ve en güçlü güvenlik örgütüdür. Çünkü, NATO 21. yüzyılın tehditleriyle daha iyi başa çıkabilmek için büyük bir değişim geçirmektedir.

YENİ ÜYELER

Yeni NATO dört ana unsurdan oluşmaktadır. Birincisi, yeni üyeler. Gelecek yıl İstanbul'daki zirvede NATO 7 yeni üyesini kucaklayacak. Türkiye bu adımın sadık bir destekçisi oldu. İyi de bir nedeni var. Bu genişleme, ittifaktaki Bulgaristan ve Romanya ile birlikte Baltık Denizi'nden Karadeniz'e kadar kesintisiz bir güvenlik alanı oluşturuyor.

YENİ ORTAKLIKLAR

İkinci unsur, yeni ortaklıklar. NATO, Ukrayna ve sizin büyük kuzey komşunuz Rusya ile yapıcı diyalog ve somut işbirliğine gidiyor. Rusya ile ortaklığımız şimdiden önemli sonuçlar doğurdu. İttifak başka ülkelere de uzanıyor. Orta Asya ve Kafkaslar, daha geniş bir ortak güvenlik kültürü oluşturduğumuz 46 ülkelik Avrupa - Atlantik Ortaklık Konseyi'ne katılıyor. Ayrıca, NATO'nun savunma işbirliği programlarından da yararlanıyorlar. Türkiye bu tür imkanların en iyi kullanılması için bu ülkelere değerli bir danışman rolünü üstleniyor. NATO ayrıca, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren 7 üyeli Akdeniz Diyalogu ile ilişkiler geliştiriyor.

YENİ GÖREVLER

Üçüncü unsur, yeni görevler. Son yıllarda NATO, Türkiye çevresindeki bölgelerde istikrarın sağlanması için yeni sorumluluklar üstlendi. Balkanlar'da NATO güçleri Bosna Hersek ve Kosova'da iki kanlı savaşı durdurdu ve Makedonya'daki bir başka savaşı önledi. İttifak, Afganistan'ın başkenti Kabil'de barış gücü operasyonlarını üstlendi. Türkiye bu operasyonların sadık bir destekçisi ve aynı zamanda değerli bir katılımcı oldu.

Geçen şubat ayında Saddam'ın Irak'ından gelen tehdite karşı NATO Türkiye'ye destek verdi. Evet, NATO'nun Türkiye'ye savunma yardımı göndermesine karar vermek için tartışmalar biraz uzun sürdü. Fakat, Türkiye'ye yardımın gerekli ve önemli olduğu konusunda hiçbir anlaşmazlık yoktu. Sadece yardımın ne zaman gönderileceği konusunda anlaşmazlık vardı. Bu tartışma BM bünyesindeki siyasi gelişmeler bağlamında yer aldı. 11 gün sonra NATO üyeleri anlaşmaya vardı. Savunma yardımı gönderildi. Böylece İttifak en temel amaçlarından birini yerine getirdi- potansiyel ihtiyacı olan bir müttefiğin korunmasına yardımcı olmak.

Bugün, Polonya ve İspanya'nın Saddam sonrası Irak'ta istikrar sağlanmasındaki rolleri NATO tarafından destekleniyor. Gelecekte bu tür bir yardım isteyen herhangi bir üyesine daha yardıma hazırdır NATO.

YENİ KUVVETLER

Dördüncü unsur. Yeni kuvvetler. NATO, giderek artan bir şekilde yeni sorumluluklar alırken, ihtiyaç duyuldukları her yere çabucak gidebilecek, gerektiği kadar uzun kalabilecek ve bölgeye hakim olabilecek kuvvetlere gereksinim duyuyor. Türkiye, askeri kuvvetlerimizde yapılan radikal değişikliklerin bütün bir parçasıdır. İstanbul'daki 3. Ordu, NATO görevlerinde sevke hazır olma derecesi yüksek karargah olarak hazırlanıyor.

İzmir, yeni ve modernize edilmiş Komuta yapımızın Güney Hava Kuvvetleri'ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye ayrıca, gelecekteki İttifak görevleri için kilit bölgelerdeki kuvvetlerini güçlendirmeyi de üstlenmiş bulunuyor. Çünkü, NATO'nun diğer üyeleri gibi Türkiye de 21. yüzyılın tehditlerinin 20. yüzyılın silahlarıyla karşılanamayacağını biliyor. İttifakın ikinci büyük ordusu olarak da Türkiye'nin NATO'nun artan operasyonel sorumluluklarına katkıda bulunma potansiyeli daha fazla. Çünkü NATO'nun başarısı, Türkiye'nin başarısı demektir.

TARİHİ ZİRVE İSTANBUL'DA

Gelecek yıl Türkiye, NATO'nun Devlet ve Hükümet Başkanları Zirve toplantısına ev sahipliği yapacak. Bu, tarihi bir toplantı olacak. Bu toplantının önemi NATO'nun en büyük genişleme kararının da ötesinde. Avrupa ve Asya arasındaki köprü olan İstanbul İttifak'ın genişleyen rolü için mükemmel bir sembol olacak. Zirve, Avrupa - Atlantik güvenliğinin korunmasında Türkiye'nin kilit rolünü bütünüyle tanıyacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle