GeriDünya Esad'sız Suriye'ye ihtiyaç var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad'sız Suriye'ye ihtiyaç var

Esad'sız Suriye'ye ihtiyaç var

ABD’nin New York kentinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Davutoğlu, mülteci trajedisinin sona ermesi için Suriye’de halkın meşru bir devlete, hükümete ihtiyacı bulunduğunu belirterek, “Esad’sız bir Suriye’ye ihtiyaç var. Bir tiran olup, varil bombaları ve kimyasal silahlarla halkını öldürüyor” dedi.

Bu sene 70’incisi düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dün kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, liderlere seslendi. Konuşmasına BM’nin kuruluş amacına değinerek başlayan Davutoğlu, “3 yaşındaki Aylan’ın trajik hikayesi bize BM’nin niçin var olduğunu hatırlatmalı. Aylan gerçekten hepimizin bebeği, çocuğuydu. Her birimizin, insanlığın çocuğu... Ve Aylan’ı cansız bedeniyle kıyıya vurmuş bulduğumuz anda kendi vicdanımızın ıstırabı içinde kaybolduk aslında” dedi. Mülteci krizinin temel sebebinin Suriye Devlet Başkanı Esad’ın kendi halkına uyguladığı baskı ve IŞİD olduğunu belirten Davutoğlu şöyle konuştu: Bu trajedinin sona ermesi için Suriye’de halkın meşru bir devlete, hükümete ihtiyacı var. Onların iradesi, onların onayıyla kurulmuş bir hükümete ihtiyaçları var. Uluslararası toplum, o tarihe kadar bu insanlara güven duyabilecekleri, güvenli bir bölge sağlamalı. Hem rejimin hava bombardımanından korunmalılar hem de DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin kara saldırılarından. Başta kaldığı her an, onu destekleyenlerin utancı bizim aklımızda olmalı ve diplomatik bir çözüm için, siyasi değişikliğin gerçekleşeceği bir geçiş dönemine ihtiyaç var. Türkiye de bu amaç için çalışmaya devam edecek.”

HER SAYI BİR İNSANDIR

Davutoğlu konuşmasında “Suriye halkı tek sıkıntı çeken halk değil, Filistin halkı da sıkıntı çekiyor...Filistin, bugün veya yarın bağımsız olacaktır. Doğu Kudüs onların başkenti olacaktır” dedi. Davutoğlu, konuşmasında ayrıca “Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır. Ortak paylaşılan evrensel değerler çerçevesinde Avrupa Birliği üyesi olmak konusundaki stratejik hedefimiz yolunda çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Başbakan BM Genel Kurulu’ndan önce BM Dünya İnsani Zirvesi’nde yaptığı açıklamada ise “Uluslararası camia mültecileri rakam olarak görmekten vazgeçmelidir. Her sayı bir insandır” demişti.

New York’ta yoğun trafik

24 Eylül’de New York’a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu yoğun bir diplomasi trafiği yaşadı. Davutoğlu, ABD Başkanı Obama’dan Rusya lideri Putin’e kadar birçok liderle görüştü.

False