Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye Afganistan'ın geleceğini belirleyecek

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 05:16 | Son Güncelleme:

  Türkiye`nin, 20 ülke ve İslam Konferansı Örgütü ile birlikte Afganistan`ın geleceğini belirleyeceği bildirildi.

  Söz konusu ülkeler, önümüzdeki hafta ABD öncülüğünde Washington`dabir araya gelecekler. Bu toplantının hazırlık çalışmalarının ise bugün New York`ta BM çatısı altında, daimi temsilciler düzeyinde yapılacağı belirtildi.  

  Gruba ABD, İngiltere, Türkiye, Çin, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İran, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan, Hollanda, Rusya, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Özbekistan`ın dahil olacağı kaydedildi.  

  Öte yandan, Türkiye`nin, Afganistan`ın geleceğiyle ilgili siyasi karar mekanizmasında yer almasına Ankara`nın verdiği önem, Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile yaptığı görüşmede keskin hatlarla dile getirildi.  
  Dışişleri Bakanı Cem`in danışmanı Engin Soysal`ın verdiği bilgiye göre görüşmede, ``koalisyonun Afganistan konusunda üstlenecegi etkin rol`` de tartışıldı.  

  Bu arada Afganistan`da kamu düzenini sağlamak üzere hangi ülkenin ne kadar asker göndereceği konusu ile bunun zamanlaması hakkında henüzkesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Buna karşılık kış bastırmadan bölgeye ulaştırılacak insani yardım konusunun ağır bastığı diplomatlartarafından ifade edildi.  

  Cem ile Grossman arasındaki görüşmede, ``terör örgütleriyle ilgililisteler`` konusunun da ele alındığı ve Cem`in, ``PKK ile DHKPC`nin, terörist örgütler arasında mutlaka yer almasını istediği`` öğrenildi.

  Alınan bilgiye göre Cem, ``uluslararası toplumun ABD`ye olduğu gibi, Türkiye`ye yönelik terör karşısında da gerekli hassasiyeti göstermesi ve tavır koyması gerektiğini`` bildirdi.  

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün katıldığı İKÖ koordinasyon toplantısı kapsamında Irak Dışişleri Bakanı Sabri Naci Hadisi ile de bir görüşme yaptı. Bu toplantıda, BM Güvenlik Konseyi`nin ABD ve İngiltere`nin talebiyle Irak`a uygulamayı planladığı ``akıllı yaptırımlar`` konusunun ele alındığı öğrenildi.  

  Türkiye, söz konusu yaptırımlarla ilgili olarak ek külfet istemediğini ve Irak`a komşu ülkelerin kaygılarının dikkate alınmasınıdaha önce talep etmişti.  

  BM`deki diplomatik kaynaklar, ``Washington ve Londra`nın taleplerine rağmen Güvenlik Konseyi`nin Kasım sonunda yapacağı toplantıda ``akıllı yaptırımlar`` konusunda yeni bir anlaşmaya varmasının uzak ihtimal olduğunu ve şimdiki uygulamanın en az bir dönem daha sürmesinin beklendiğini`` söylediler. 

  KRAL DÖNMEK İSTİYOR

  Devrik Afgan Kralı Muhammed Zahir Şah, Afganistan`a dönmek istiyor. 

  1973 yılından beri Roma`da sürgünde olan 87 yaşındaki Şah`ın yakın çevresinden yapılan açıklamada, ``Kralın Afganistan`a geri dönmesi için çalışılıyor. Barışın yaratılmasında ve Büyük Meclis (Loya Jirga) projesinin hayata geçirilmesinde bir rol oynayabilir`` denildi. 

  İtalyan haber ajansı Ansa`nın, Zahir Şah`ın Birleşmiş Milletler`e ait bir uçakla Afganistan`a doğru yola çıktığı haberleri ise Kral`ın çevresi tarafından yalanlandı. 

  Açıklamada, ``Bu proje için çalışılıyor. Umuyoruz ki kısa zamanda somut bir şeyler ortaya çıkar`` ifadesi kullanıldı. 

  Birleşmiş Milletler`in Afganistan özel temsilcisi İbrahim Brahimi ile Roma`daki evinde görüşen Zahir Şah`ın, Afganistan`da Birleşmiş Milletler`in kontrolünde oluşturulacak bir barış ortamı temenni ettiği belirtildi.

  “KRAL SIRADAN BİR VATANDAŞ OLARAK DÖNMEZ”

  Ancak Zahir Şah`ın danışmanı Abdüssettar Sirat, Şah`ın uygun bir siyasi mekanizma çerçevesinde ülkesine döneceğini, sıradan bir vatandaş olarak dönmeyeceğini söyledi.

  Sirat, Şah`ın dönüşünün, ülkedeki tüm grupları hoşnut edecek,halkın arzusu temelinde ve halkın siyasi katılımını sağlayacak bir mekanizmanın bulunması koşuluna bağlı olduğunu söyledi.

  Suudi Arabistan`da yayınlanan Okaz Gazetesi`ne demeç veren Sirat, böyle bir çerçevede Şah`ın görevini yerine getirmek üzere ülkesine döneceğini açıkladı.

  Sirat, devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani`nin, eski kralın Afganistan`a sıradan bir vatandaş olarak dönebileceği açıklamasına cevaben, ``Bu, Rabbani`nin kişisel görüşü, ancak çoğu Afgan`ın gözünde eski kral sıradan bir vatandaş değil. Evet, o bir Afgan, ama Afganlar için özel bir yere ve Afgan halkı arasında büyük bir saygınlığa sahip`` diye konuştu.

  BM Afganistan özel Temsilcisi Lahdar Brahimi`nin eski monarşi ile Kuzey İttifakı temsilcileri arasında önümüzdeki günlerde bir toplantı ayarlamaya çalıştığını kaydeden Sirat, bu toplantıyla ``Afgan sorununu çözen, Afgan halkını hoşnut eden bir anlaşmaya varılmasının`` olanaklı olabileceğini belirtti. Roma`da sürgünde bulunan eski Kral Zahir Şah, 1973 yılındadarbeyle devrilmişti.

  HİNDİSTAN: GENİŞ TABANLI HÜKÜMET

  Hindistan, Afganistan`daki Taliban yönetiminin yerine, geniş tabanlı ve çok etnili bir hükümetin geçmesini istediğini, ancak bu ülkenin geleceği konusunda açık fikirli olduğunu bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nirupama Rao, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Afganistan`da azınlıklar ve kadınların çıkarlarını gözeten geniş tabanlı ve çok etnili bir hükümeti tercih ettiklerini söyledi.

  ``Afgan halkının ne istediğine bakmak zorundayız. Konuya açık fikirlilikle yaklaşıyoruz`` şeklinde konuşan Rao, hiçbir ülkenin, Afganistan`da olup bitenler üzerinde belli bir tutumu dayatmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.Hindistan, Taliban`a karşı savaşan Kuzey İttifakı`na destek veriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı