GeriDünya Türkiye ABD'de lobisiz kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ABD'de lobisiz kaldı

Türkiye içte ve dışta kritik bir dönemden geçerken, Washington'da Ankara'nın çıkarlarını savunacak, yönetim ve halkla ilişkiler çalışmaları yapacak bir lobi firmasının bulunmaması şer lobilerini azdırdı. Ermeni ve Rum lobileri Türkiye aleyhindeki faaliyetlerine hız verdi.

Mesut Yılmaz liderliğindeki hükümet döneminde, tanıtım için Ankara ile anlaşan Patton-Boggs Firması'nın kontratının geçen Aralık ortasında bitmesi üzerine Türkiye'nin ABD'deki lobicilik faaliyetleri darbe yedi. Firmaya bu süre içinde 2.5 milyon dolar (900 milyar lira) ödenirken, sözleşmenin dolmasının ardından yeni bir lobi şirketiyle anlaşma yapılmaması Türkiye aleyhtarı lobiler ve kuruluşların eline bulunmaz fırsatlar veriyor.

ABD Kongresi'ne bağlı Helsinki Komisyonu'nu Ermeni yanlısı eşbaşkanı Christopher Smith, meydanı boş bularak bugün Kongre'de ‘Türkiye İnsan Hakları’ konulu bir oturum düzenledi. Smith, Washington Büyükelçisi Baki İlkin'i de kamuoyu önünde yapılacak oturuma çağırma cüretini gösterdi. Büyükelçi İlkin, Helsinki Komisyonu üyeleriyle görüşebileceğini ancak Kongre'deki kamuoyuna açık bir toplantıya katılmayacağını bildirdi.

Büyükelçi İlkin'in Türkiye'den konuyla ilgili uzmanların getirilmesi önerisi de geri çevrildi. İlkin, Helsinki Komisyonu üyelerine birer mektup yollayarak, oturumun zamanlamasını sorgulayarak, ‘Terörizmle mücadelede belli bir noktaya ulaştığımız bir dönemdeki bu toplantının zamanlamasını yadırgadım’ dedi.

Marc Grossman, Ankara'da ABD Büyükelçisi olarak görev yaparken, TBMM Dışilişkiler Komisyonu'nun bir oturuma katılma davetini geri çevirmişti.

Bu arada bazı kuruluşların temsilcilerinin Türkiye'ye Black Hawk helikopterleri satılmaması için ABD Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğu öğrenildi.

Türkiye acil ihtiyacı olduğu için 50 adet S-70 Black Hawk tipi helikopteri Amerikan Sikorsky Firması'ndan doğrudan almayı tercih etmişti. Ancak satışın gerçekleşmesi için ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ihracat lisansı vererek Amerikan Kongresi'ne bildiride bulunması gerekiyor.

Hürriyet, Rum-Yunan lobisiyle Dışişleri-Pentagon-CIA'nin birlikte ‘Kıbrıs’ta kullanılan Amerikan silahları' diye bir rapor düzenlediklerini öğrendi. Beyaz Saray'da olduğu iddia edilen raporda ‘Ada’daki Türk güçlerinin elindeki Amerikan silahları daha fazla' denildiği iddia edildi. ‘Amerikan silahları başka bir ülkenin işgalinde kullanılamaz’ yasasından hareket eden Rum-Yunan lobisinin, Türkiye'ye karşı yeni bir silah ambargosu hayaliyle bu raporun hazırlanmasını istediği söyleniyor. Kasım CİNDEMİRİ
Yorumları Göster
Yorumları Gizle