GeriDünya Türkiye AB masasında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye AB masasında

Avrupa Birliği üyesi 15 ülkenin Dışişleri Bakanları bugün, Lüksemburg'un Mondorf kentinde bir araya gelerek AB'nin genişleme konusunu ele alacaklar. Türkiye'nin AB üyeliği konusunun ön plana çıkması beklenen bu toplantıda, ilk kez 15 bakan AB'nin genişlemesi konusunda ciddi bir tartışma yapacak.

Gayri resmi olarak yapılacak olan bu toplantıda, her ülke kendi görüşünü dile getirecek ve Aralık ayında devlet veya hükümet başkanlarının imzasıyla karara bağlanacak olan görüş şekillenecek. Gayri resmi toplantının ardından Dışişleri Bakanları 23 Kasım tarihinde tekrar bir araya gelerek Mondorf kararını resmileştirecekler.

Fransa'nın Avrupa Konferansı önerisinin masaya yatırılacağı toplantıda, bu önerinin benimsenmesi halinde Türkiye'nin yer alıp almayacağı da belirlenecek. Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine meslektaşlarına, AB'nin bir ‘Hristiyanlar Klübü’ olarak algılanmaması için Türkiye'nin bu konferansta yer almasının önemli olduğunu belirten bir mesaj yolladı.

Toplantıda AB Komisyonu'nun Temmuz ayında yayınladığı ‘Gündem 2000’ raporunda 1998 başlarında altı ülkeyle tam üyelik müzakerelerine başlanması önerisi de ele alınacak. Bilindiği gibi bu raporda Türkiye'ye ‘aday ülke’ sıfatı dahi verilmemiş ve sadece AB ile ilişkilerinin Gümrük Birliği'nin güçlendirilmesiyle sınırlandırılması benimsenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle