GeriDünya Türk siyasetçinin evine girip tavuklarını öldürdüler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk siyasetçinin evine girip tavuklarını öldürdüler

Türk siyasetçinin evine girip tavuklarını öldürdüler

İskoçya’da Ulusal Parti’de (SNP) iki yıl öncesine kadar aktif siyaset yapan Akşehirli Sıtkı Nalcı ve Çinli eşi Yen Hongmei Jin, ırkçıların saldırısına uğradı.

SALDIRGANLARIN, evlerinin kapılarını kırarak içeri girdiğini, kümesteki tavuğu taşla ezerek öldürdüğünü belirten Nalcı, “Bu açıkca ırkçı bir saldırıydı. Bize mesaj verilmek istendi” dedi. Kendilerinin evde yokken yapılan saldırı sonrasında polisin araştırma yaptığını belirten Nalcı, şöyle konuştu:

“Ben ve eşim eskiden aktif bir SNP üyesiydik. Irkçı yaklaşımları nedeniyle 2015’te partiden ayrıldık. Eşim, 8 Haziran 2017 erken seçimlerde Dumfries and Galloway’de bağımsız milletvekili adayı oldu. Bu durumu hazmedemeyen ırkçıların bu saldırıyı düzenlediğini düşünüyoruz.”

SNP OLAYLARA SESSİZ KALDI

Nalcı SNP’den kendilerini istifa ettiren süreci şöyle anlattı: “2007’den 2015’e kadar SNP’nin aktif üyesiydim ve yaşadığımız bölgenin sekreterliğini yapıyordum. 2015’te ırkçılık nedeniyle partiden ayrıldık. Eşim Yen, 2012’de Dumfries Lochar’da büyük oy farkıyla belediye meclis üyesi olarak seçilmişti. Partililerden garip tepkiler gelmeye başladı. Bu tavırların kökeninde eşimin Çinli benim de Türk olmamın etkili olduğu açıktı. Yen’e, belediyede çok başarılı olmasına karşın partide hiçbir görev verilmedi. Aynı bölgedeki genel toplantıda ben SNP Bölge Başkanı seçilmiştim. Rakip adaydan iki katı oy almama rağmen seçime katılan 12 üye, ‘Bir yabancının seçilmesini kabul edemeyeceklerini’ belirterek salonu terk ettiler. Parti bu ırkçılığa karşı tavırsız kalmayı tercih etti. Ayrıca 2015’te Yen milletvekilliği adayı olmuştu, fakat ismi ‘bir yanlışlık oldu’ bahanesiyle adaylıktan silindi. Üstelik belediye meclis üyesi olması için de usülsüz olarak yeniden başvurulması istendi. Dumfries and Galloway Multiculturel Association’in (Yabancı Derneği) kurucusu ve başkanıyım. Bu derneği kapatmaya çalıştılar. Bir üye, 2015’te kampanya ve etkinlik sorumlusu olarak Yen’in gönderdiği daveti ırkçı küfürle yanıtladı. Biz bu e-postayı polis götürmedik ve SNP’nin idari soruşturma açmasını istedik. Ne yazık ki SNP’nin en yüksek kademesine kadar sessiz kalındı. Basına verilen manipüle haberlerde de bizim özelimizde yabancı düşmanlığı körüklenmeye başlandı. Bu bardağı taşıran son damla oldu ve her ikimiz de 2015’te partiden ayrıldık.”

BU TEHDİT ASLINDA BÜTÜN YABANCILARA

“Yen, 8 Haziran Genel Seçimleri’nde Dumfries and Galloway’de bağımsız milletvekili adayı oldu. Yen’in SNP’nin rakibi olarak siyasi arenada olması ırkçıları daha da tahrik etti. Bağımsız bir adayın genelde kazanma şansı az olsa da Yen kazanabilir. Çünkü, 5 yıl boyunca belediyede başarılı çalışmalara imza attı. Toplumun sevdiği bir isim. Seçim vaatleri etkileyici. Bağımsız aday olarak kampanyamızın bir parti kadar etkili olduğunu düşünüyoruz. Yerel seçimlerin olduğu 4 Mayıs’ta ırkçılar kapıları kırıp eve girmişler. Evi dağıtmışlar. Duvarlara yumurta atmışlar. Pasaportlarımızı bulup yere bırakmışlar. Hiç bir şey çalınmamış. En ürkütücü yanı da bahçedeki kümeste küçük çocuklarımızın beslediği tavuklardan birini öldürüp ortalığa bırakmışlar. Bu, ‘Ku-Klux-Klan’ların yöntemi. Ne yazık ki burada ırkçılık son noktada. Bu olay İngiltere’de olsa yer yerinden oynar fakat İskoçya’da olup biteni duyan yok! Yen’in milletvekilliği manifestosunda ‘Biz ırkçılık ve ayrımcılığa da dur diyeceğiz’ sözünün ırkçıları korkuttuğunu düşünüyoruz. Bize yapılan tehdit aslında İskoçya’daki bütün yabancılara.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle