GeriDünya Türk-Rum aşkını anlatan tarihi filme Rum sansürü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-Rum aşkını anlatan tarihi filme Rum sansürü

Türk-Rum aşkını anlatan tarihi filme Rum sansürü
refid:4897975 ilişkili resim dosyası

Rum kızıyla Türk’ün aşkını anlatan "Akamas" adlı filmde, bir Türk yerine EOKA örgütü üyesi Rum’un katil olması Papadopulos Yönetimi’ni kızdırdı. Filmin sponsoru olan Eğitim ve Kültür Bakanlığı, bu sahneler kesilmediği takdirde 90 bin dolarlık taahhüdünü yerine getirmeyeceğini söylüyor.

ANNAN planını reddetmesinden sonra bile Kıbrıs’ta çözüm ve Türkler ile Rumların birlikte yaşamasını istediği propagandası yapan Rum Yönetimi, iki halkın barış içinde yaşayabileceği mesajı veren bir aşk filmine sansür koydu. Papadopulos yönetimi, filmde Rum kızına aşık bir Kıbrıslı Türkün, bir Rum’u öldürmeyi reddetmesini ve cinayeti bir başka Rum’un üstlenmesine kızdı. Rum Yönetmen Panikos Hrisanthu’nun çektiği ve Rum-Macar-Türk ortak yapımı "Akamas" adlı filmin finansörleri arasında bulunan Kıbrıs Rum Eğitim ve Kültür Bakanlığı, filmde EOKA tedhiş örgütü ile ilgili bazı sahnelerin kesilmemesi halinde anlaştıkları parayı ödemeyeceğini açıkladı. Tabutta Rövaşata filminin Kıbrıslı Türk yönetmeni Derviş Zaim de, tartışma yaratan filmin yapımcıları arasında.

Rum yönetimi ise, Venedik Film Festivali’nde gösterilecek "Akamas" filminin sinema kopyaları için gerekli 90 bin dolara karşılık 1955-1959 döneminde EOKA "kahramanı" sayılan Evagoras Palikaridis adlı bir Rum’un, "hain" sayılan bir Rum’u kilisede öldürmesi sahnelerinin "sansür" edilmesini istiyor.

KİLİSEDEKİ CİNAYET

"Akamas" filmi, 1955’te bir Kıbrıslı Türk çobanın (Ömer) Rum ailesi tarafından evlatlık edindikten sonra ailenin kızına (Rodu) aşık olmasını konu alıyor. Rum kızın ailesi bu aşka şiddetle karşı çıkıyor. Kıbrıslı Türk genç, sevdiğini ikna etmek için İngilizlere karşı direnen EOKA’ya giriyor. Ancak, EOKA kendisinden kilisede bir Rum haini öldürmesi istediğinde reddediyor. Kilisedeki cinayeti EOKA kahramanlarından Evagoras Palikaridis üstleniyor. Türk genci ve Rum kızı ise 1974 olaylarından sonra bile güney Kıbrıs’ta terkedilmiş bir köyde kalarak aşklarından vazgeçmiyorlar.

Boyun eğmem

AKAMAS adlı filmin yönetmeni Panikos Hrisanthu, Hürriyet’e yaptığı açıklamada "Filmimde Türkler ile Rumlara eşit yaklaşmaya çalıştım. Kilisedeki sahneler için itirazları bahane. Rumları kötü gösterecek hiçbir şeyin olmamasını, Rumları eleştiren hiçbir şeyin bulunmamasını istiyorlar" dedi. Rum Yönetimi’nin kendisine karşı açtığı savaşa boyun eğmeyeceğini ifade eden Hrisanthu, filmin kopyalarının tamamlanması için gerekli parayı mutlaka bulacağını, bu amaçla AB’ye bile başvurduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle