GeriDünya Türk Papa'ya ermiş payesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Papa'ya ermiş payesi

Katolik mezhebinin lideri Papa 2'nci Jean Paul, dün düzenlenen büyük bir törende, 1935-1944 yılları arasında Türkiye'de görev yapmış ve ‘‘Katoliklerin en çok sevdiği Papa’’ olan 23'üncü Jean ile Katolik Kilisesi'nin ‘‘en nefret edilen papalarından’’ 9'uncu Pius'a ermişlik payesi verdi. Türkiye hayranı olan 23'üncü Jean'ın adı, Vatikan'a döndükten sonra ‘‘Türk Papa’’ya çıkmıştı. Vatikan'daki Törene Türkiye'den de Kültür Bakanı İstemihan Talay katıldı.

Yüz bin kişi katıldı Vatikan'da düzenlenen törene 100 bin kişinin katıldığı belirtildi. Törene Türkiye'den Kültür Bakanı İstemihan Talay ve beraberindeki heyet ile Türk Katolik cemaatinden yaklaşık 70 kişilik grup katıldı. San Pietro Meydanı'ndaki töreni, Türkiye dışında Fransa, İrlanda, Belçika ve Bulgaristan'dan da bakan düzeyinde yetkililer izledi.

PAPA 2'nci Jean Paul, zıt kişiliklere sahip iki selefine dün ermişlik payesi verdi. En sevilmeyen papalardan biri olan 9'uncu Pius ve 1935-1944 yılları arasında Ankara'da Vatikan Temsilcisi olarak görev yapan Papa 23'üncü Jean, Hıristiyanlığa göre ‘‘azizlik’’ öncesindeki ilk aşama olan ‘‘cennet kademesi’’ne (Beato) yükseldi. San Pietro Meydanı'nda onbinlerce kişinin katıldığı törende Papa 2'nci Paul, üç rahiple birlikte kiliseye verdikleri hizmetler dolayısıyla Tanrı'nın fazilet sahibi hizmetkárlarına ermişlik payesi verdiğini söyledi.

SEVİLMEYEN PAPA

Papa 9'uncu Pius, 1846-1878 yılları arasında papa olarak görev aldı. Pius, yasakçı ve baskıcı görüşlerinden dolayı sevilmeyen bir papaydı. Yahudilerden ‘‘Köpekler’’ diye söz ettiği için büyük tepki görmüştü. Papa 2'nci Jean Paul, konuşmasında Papa 9'uncu Pius'u savundu. Papa, ‘‘Pius, çok sevilen, ama aynı zamanda nefret duyulan ve iftiraya uğramış bir din adamıydı’’ dedi. Papa, ermiş kişilerin ‘‘herhangi bir tarihi tercihlerinden’’ ötürü değil, ‘‘faziletleri’’ dolayısıyla bu payeye değer bulunduğunu belirtti. Papa, ‘‘Pius, papalık görevine sadık bir kişiydi, her zaman Tanrı ve ruhani değerlere mutlak öncelik verdi’’ diye konuştu.

EN SEVİLEN PAPA

Papa 23'üncü Jean ise Pius'nun tam tersi bir kişiliğe sahip sahipti. 1953-63 yılları arasında papalık yapan 23'üncü Jean, Pius'un kendisinden 100 yıl önce kitleler ile kilise arasında ördüğü buzdan duvarlarını eritmişti. 2'nci Vatikan Konsili'ni toplayan, dinler arası diyaloğu ve reformları savunan 23'üncü Jean, açık kişiliğiyle tarihin en sevilen papalarından biri oldu. İtalyanlar onu ‘‘Papa Buono’’, yani ‘‘İyi Papa’’ diye anıyor. İkinci Dünya savaşı öncesi ve savaş yıllarında İstanbul'da görev yapan 23'üncü Jean, ‘‘Hayatımın en güzel 10 yılını Türkiye'de geçirdim. Beni orda kimse kırmadı’’ demesiyle ünlüydü. 23'üncü Jean, aynı zamanda kilisede Türkçe dua eden ilk Katolik din adamıydı.

TALAY TÖRENDE

Törene Türkiye'den beraberindeki heyetle Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Türk Katolik cemaatinden yaklaşık 70 kişilik bir grup katıldı. Talay, Vatikan Haber Ajansı Fides'e verdiği demeçte ‘‘Böyle üstün bir kişiye ermişlik rütbesi verilmesinden ötürü Hıristiyan álemine en iyi dileklerimizi sunuyoruz ve Papa 23'üncü Jean'u sevgi ve saygıyla anıyoruz’’ dedi. Bakan Talay, böyle bir dini törene Türkiye'den katılan ilk resmi kişi...

Mucize gösterdiler

Katolik kilisesi kurallarına göre, ölmeden önce hiç kimse ‘‘cennet kademesi’’ unvanına sahip olamıyor. ‘‘Cennet kademesi’’ne yükselenlerin bazıları hep bu mertebede kalıyor, bazıları ise daha sonra ‘‘azizlik’’ unvanı alıyor. Kilise kurallarına göre bir kişinin ‘‘cennet kademesi’’ne yükseltilmesi için en az bir mucize gerçekleştirmesi gerekiyor. Papa 23'üncü Jean ve 9'uncu Pius'un da ölmek üzere olan birer rahibeyi iyileştirdikleri söyleniyor. 23'üncü Jean'un iyileştirdiği belirtilen ve halen hayatta olan rahibe Catherina, RAİ-1 televizyonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

‘‘Genç yaşta kanser hastalığına yakalandım. Doktorlar kısa bir sürede öleceğimi ve müdahale edilemez durumda olduğumu söylüyorlardı. Ölüme yaklaştığımı hissedip, her gün Tanrı'ya dua ediyordum. Bir gün rüyamda Papa Jean'u gördüm. Bana çok içten dua ettiğimi ve iyileşeceğimi söyledi. Sonra karnıma dokunarak, tüm acımı dindirdi. Uyandığımda Papa Jean, yatağın köşesinde oturuyordu. Kısa bir süre sonra hiçbir doktor müdahelesi olmadan ayağa kalktım ve hálá ayaktayım.’’

Yahudilerden protesto

Vatikan'daki dünkü törende 9'uncu Pius'un ‘‘cennet kademesi’’ne çıkarılması, Yahudilerin protestolarına neden oldu. Aşırı tutucu, baskıcı, yasakçı, dini hoşgörü ve modernleşmeye karşı olan Papa 9'uncu Pius, Yahudilere yönelik tutumu yüzünden tepki çeken bir dini liderdi. Papa Pius'un Yahudiler için ‘‘köpekler’’ diye hakarette bulunduğu söylenir.

Yahudiler, Papa 9'uncu Pius'u, 6 yaşındaki bir Yahudi çocuğun kaçırılıp vaftiz edilerek Kilise'ye katılmasına izin verdiği için asla affetmediler. 1858 yılında Edgardo Mortara isimli 6 yaşındaki bir çocuk, ailesinden kaçırıldı. Papa ise bu çocuğun vaftiz edilip, kilise saflarında rol almasına hiç ses çıkarmadı. Bu nedenle San Pietro'daki ayin öncesinde bir grup Yahudi, katedralin önünde mum yakarak Pius'a ermişlik payesinin verilmesini protesto ettiler. En uzun süre hüküm süren papa olan 9'uncu Pius, Kilise'yi herşeyin üzerinde tutan ve tartışma kabul etmeyen bir din adamıydı. 1869'ta 1'inci Vatikan Konsili'ni toplayan Papa Pius, ‘‘papalığın mutlak yanılmazlığı öğretisini’’ kabul ettirdi.

Türk Katolikler’i 5 dilde broşür dağıttı

TÜRK Katolik cemaati, Papa 23'üncü Jean'un Türk milletine duyduğu yakınlığı ve sevgiyi dile getiren Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca broşürler dağıttı. Broşürlerde Papa Jean'un 1939 yılında İstanbul'da bulunduğu sırada söylediği ‘‘Ben Türkleri Seviyorum’’ sözü yer aldı. Ayrıca papanın fotoğrafının bir yanında San Pietro Kilisesi, diğer yanında Ayasofya Camii bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle