GeriDünya Türk ordusu anayasal düzen koruyucusudur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk ordusu anayasal düzen koruyucusudur

Dünyaca ünlü Washington Post Gazetesi, Türk Ordusu’nu anayasal düzenin koruyucusu olarak gösterdi ve Ortadoğu’daki demokrasi sürecine model olabileceğini yazdı. Jackson Diehl imzalı yorumda, ‘Anayasaya saygı Türkiye’de olduğu gibi ulusal ordu tarafından sağlanabilir’ denildi.

AMERİKAN Washington Post Gazetesi, Ortadoğu’daki grupların demokrasi sürecine katılımlarının sağlanabileceğini, anayasal düzene saygının ise Türkiye’de olduğu gibi ulusal ordu tarafından gerçekleştirilebileceği yorumunda bulundu. Gazetenin köşe yazarlarından Jackson Diehl, Ortadoğu’daki grupların demokratik siyasete katılımlarının sağlanmasına ilişkin değerlendirmelerini içeren bir makale kaleme aldı. Diehl, Lübnan’da geçen hafta Hizbullah tarafından gerçekleşen kitle gösterilerinin, Ortadoğu’daki özgürlük yanlısı hareketi teyid ettiğini, ancak ABD ve onun bölgedeki müttefikleri için bir başarısızlığı simgelediğini ifade etti. Diehl, gösterilerin aynı zamanda, ‘Hizbullah, Hamas ve diğer İslami hareketlerin, bölgedeki yeni politikalara dahil edecek Arap uyanışı için gerekli olan bir sonraki aşamanın başlangıç noktası olabileceğini’ yazdı.

İSLAMİ ZAFER FELAKET OLUR

Gösterilerin, adı geçen grupların halkın görüşüne karşı hassas olduklarını ortaya koyduğuna dikkat çeken Diehl, bu grupların sadece silahlı güçler olmadığını, Lübnan, Mısır ve Filistin’de pek çok seçmeni yönlendirebileceğini de kaydetti. Diehl, Hizbullah ve Hamas’ın iyi silahlanmış gruplar olduğunu ve kolayca yenilgiye uğratılamayacaklarını da belirtti. Diehl, Hizbullah ve Hamas gibi grupların desteğine önem verdiği kamuoyunun yıllar süren tiranlıklar ve terörizmin ardından demokratik siyaseti gelecek vaadeden bir alternatif olarak görmeye başladığına dikkat çekti. ABD’nin bölgede şimdiye dek uyguladığı politikanın da değişmesi gerektiğini öne süren Diehl, ‘Amerikan Ortadoğu politikasının uzun zamandır süregelen ilkelerinin birkaçı gözden geçirilmezse, strateji işlemez. Bunlardan biri de, demokratik bir seçimde bir İslami zafer kazanılmasının felaket olacağı inancıdır’ diye yazdı. Diehl, ‘Anayasaya saygı, Latin Amerika’da olduğu gibi bölgesel anlaşmalarla ya da Türkiye’de olduğu gibi ulusal ordu tarafından sağlanabilir’ ifadelerini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle