GeriDünya Türk nişancı ‘kral’ olarak kalacak ama…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk nişancı ‘kral’ olarak kalacak ama…

Türk nişancı ‘kral’ olarak kalacak ama…
refid:26958954 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı Werl kentinin Sönnern köyünde ‘Atıcılar Kralı’ seçilen ancak Müslüman olduğu için unvanı geri istenilen Mithat Gedik, kral olarak kalabilecek.

Katolik St. Georg Pröbsting Atıcılar Kardeşliği derneğinin Müslüman Gedik’i üye yapmasını eleştiren ve hem üyelikten atılmasını hem de kral unvanını iade etmesini isteyen Tarihi Alman Atıcı Kardeşlikleri Federasyonu, gelen tepkiler üzerine kısmen geri adım attı.

Konuyu görüşmek üzere toplanan federasyon yönetimi, özel izinle Gedik’in Sönnern Atıcılar Kralı olarak kalmasını kararlaştırdı. Federasyon, “atıcı kardeşliğine saygı için” Gedik’in krallığına itiraz etmekten vazgeçti ancak Türk nişancının ilçe düzeyindeki yarışlara resmi bir katılımının mümkün olamayacağına karar verdi.

Tüzük gereği Katolik bir kulübe Müslüman birisinin üye olamayacağını savunan Tarihi Alman Atıcı Kardeşlikleri Federasyonu’nun tavrına, Almanya genelinde toplumun birçok kesiminden ve üst düzey yetkililerden tepki gelmişti.

Türk nişancı ‘kral’ olarak kalacak ama…
Türk nişancı ‘kral’ olarak kalacak ama…

En iyi avcı seçilen Gedik'i arkadaşları omuzlarına alarak tebrik etmişlerdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle