GeriDünya Türk modelinin başarısı için çalışacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk modelinin başarısı için çalışacağız

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Başbakan Bülent Ecevit'in Washington'a yapacağı gezi öncesinde Hürriyet'e konuştu. İşte mesajlar:

Türkiye laik, demokratik ve Müslüman kimliğiyle dünyaya model bir ülke. Başarılı olmasını istiyoruz. Bu konuda en büyük destekçisiyiz.

Saddam büyük tehdit. Başka yere angaje olduğumuz Irak'ı unuttuğumuz anlamına gelmez. Irak'ta rejim değişikliği bir ABD politikasıdır.

Avrupa Ordusu konusunda Türkiye ve Avrupa Birliği karar verecek. Biz AGSP'de bir çözüm bulunması için her türlü rolü oynamaya hazırız.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Başbakan Bülent Ecevit'in Washington'a yapacağı geziye birkaç hafta kala, Ankara'ya çok önemli mesajlar yolladı. Marc Grossman, Türkler'in en büyük deneyimini ‘‘aynı anda laik, demokratik ve Müslüman’’ bir kimlikle dünyaya model olmak olarak tanımladı, ‘‘başarılı olmanızı istiyoruz, onun için en büyük destekçiniz biziz’’ dedi.

ABD yönetiminde Türkiye'yi en iyi tanıyan üst-düzey yetkililerden olan Grossman, şu mesajları yolladı:

Türkiye'nin yeri

Türkiye-ABD stratejik ortaklığı çok önemli. NATO, Afganistan, terörizmle mücadele, Kuzey Keşif operasyonları, yatırımlar ve ticaret. Bunlar bu ortaklığın unsurları. Türkiye sadece müttefikimiz değil en yakın müttefiklerimizden biri.

10 yıl sonra

Türkiye'ye ilave ekonomik yardım seçeneklerini gözden geçiriyoruz. Ekonomik reformların en büyük destekçisiyiz. On yıl sonra daha özgür, daha demokratik, ekonomisi çok iyi işleyen, Avrupa ile daha fazla bütünleşmiş, daha başarılı bir NATO üyesi olan, komşularıyla çok daha iyi ilişkiler içinde bir Türkiye arzusu. Türkler'in, laik, demokratik, Müslüman kimlik vizyonu dünya için bir model olmaya devam etmelidir. Bu mümkün. Türkiye'nin en büyük destekçisiyiz. Başarılı olmanızı istiyoruz.

Avrupa Ordusu

Ankara ile Londra arasındaki müzakerelerde kolaylaştırıcı rol oynadık. Bakan Cem, bunun bir NATO konusu olduğunu söyledi. Doğrudur. Biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. Ancak, sonuçta Türkiye ve AB karar verecek. Biz çözüm için her türlü rolü oynamaya hazırız.

Kıbrıs

Türk-Yunan ilişkilerinde beş-altı yıl öncesine baktığınızda oldukça ilerleme kaydedildi. Ecevit, Simitis, Cem ve Papandreau'nun hakkını teslim etmek gerekir. Daha yakın ilişki ve diyalog çok önemli. Bu yakınlaşma süreci devam etmeli. Kıbrıs'ta önemli adımlar atıldı. BM ve taraflara desteğimiz sürecek.

Afganistan

Afganistan'da nasıl rol oynayacağına Türkiye karar verir. Afganistan halkı uzun bir süredir kendini yönetmiyor. Ülkenin yeniden inşaasına yardımcı olmalıyız. Biz, Ankara ile Kabil arasındaki ilişkilerin destekçisi oluruz.

Irak'ı unutmadık

Marc Grossman, Irak konusunda şöyle konuştu:‘ Afganistan'dan sonra , istihbarat bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Irak'ta rejim değişikliği bir ABD politikası. Saddam dünya için büyük tehdittir. Başka yerde angaje olmamız Irak'ı unuttuk demek değildir. Ankara ile yakın danışmalarda bulunuruz. Bu konuda ne yapacağına Ankara karar verir. Toprak bütünlüğünü koruyan, tüm kesimlerin temsil edildiği demokratik bir Irak mümkün. Bugün ise Irak'ta böyle bir durum yok, tehdit var.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle