Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk konvoyuna saldırı

  Uğur Ergan / ANKARA
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’ın başkenti Kabil yakınındaki Vardak’ta, Türkiye’nin kurduğu il imar timinin şefine dün görev yerine giderken intihar saldırısı düzenlendi. Şefin bulunduğu aracın kapısını açmaya çalışan saldırgan, özel harekatçıların müdahalesi üzerine kendini havaya uçurdu. Taliban milisleri araçlardan birine ateş de açtı, bir Afgan sivil ile Türk özel harekatçı Erol Sarıca yaralandı.

  Saldırının ardından ilkgörüntüler/Foto-galeri

  AFGANİSTAN’
  ın başkenti Kabil yakınındaki Vardak’ta, Türkiye’nin kurduğu il imar timinin misyon şefi Hakan Abacı’nın konvoyuna dün Kabil Havaalanı’ndan görev yerine giderken Taliban tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda, Abacı zırhlı aracı sayesinde yara almadan kurtulurken, konvoyunda yer alan özel harekatçı Erol Sarıca ayağından yaralandı.

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, olay dün yerel saatle 07.45’te meydana geldi. İzinden dönen Abacı’yı Kabil Havaalanı’ndan alan konvoy, Vardak’a dönerken Kampani semtinde son derece bozuk satıhlı ve virajlı yolun üzerindeki Pol-i Company Köprüsü’nden geçebilmek için yavaşladı. Bu sırada bir kişi koşarak ortadaki zırhlı makam aracına yaklaştı. Saldırgan aracın kapısını açıp Abacı’yı indirmek istedi. Kilitli kapıyı açamayan saldırgan, kendini havaya uçururken, patlamanın ardından konvoy çapraz ateşe maruz kaldı.

  Özel harekat timlerinin profesyonelce ve soğukkanlı biçimde karşılık vermeleri üzerine Taliban teröristleri kaçtı. Çatışmada yaralanan özel harekat görevlisi Erol Sarıca, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı’nın gönderdiği helikopterle Türk askeri birliğinin bulunduğu "Kamp Doğan"a götürülerek tedavi altına alındı. Sarıca’nın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Olay sonrası NATO güçleri operasyon başlattı.

  GÜL: UYARI GÖNDERDİK

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, saldırıdan seçim gezisi nedeniyle bulunduğu memleketi Kayseri’de haberder oldu. Gül, Kayseri’den katıldığı CNNTürk’ün programında yaptığı açıklamada kendisinin riskli bölgelerde görev yapan tüm Türk birimlerine uyarı yazısı gönderdiğini söyledi. Gül şöyle devam etti: "Bu uyarılar üzerine teşkilatlarımız gereken önlemleri aldı. Özel harekatçılarımıza yürekten teşekkür etmek istiyorum. Onlar, Kabil’de, Musul’da, Bağdat’ta, Türkiye’nin yardım amacıyla görev yaptığı tüm riskli bölgelerde ülkemizi gurur duyacağımız şekilde temsil ediyorlar. Biz Afganistan’da hiçbir şekilde çatışmaya girmiyoruz. Bu son terörist saldırı inanın Afgan halkını da çok üzmüştür."

  Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye’nin Afganistan’daki misyonuna devam edeceğini vurgulayarak, "Umarım böyle bir şey bir daha olmaz. Ama bunlardan sinerseniz devlet olduğunuzu gösteremezsiniz" diye konuştu.

  ÇATIŞMA 5 DAKİKA SÜRDÜ

  İntihar saldırganı üzerindeki bombaları Türk heyetinin bulunduğu zırhlı aracın yanında patlattı. Diğer teröristler konvoyu ateşe tuttular. Özel tim bir yandan zırhlı araç içindeki personeli çıkarmaya çalışırken, diğer yandan da Taliban’a bağlı teröristlere ateş açtı. 5 dakika süren çatışmada Erol Sarıca isimli özel tim görevlisinin ayağından hafif yaralandı.

  Afyon rekor kırdı Taliban iyice azdı

  İŞSİZLİK ve yoksulluğun giderek tırmandığı Afganistan’da Taliban da güç kazanıyor. Ülkenin güneyindeki işsiz gençleri para ve uyuşturucu karşılığında örgüte katan aşırı dinciler, en büyük iki şehir olan Kabil ve Kandahar arasındaki otoyolu yer yer kontrol altında tutuyorlar. Güneyde afyon ekimi bu yıl rekor kırarken, Taliban para bulmakta zorlanmıyor. Taliban, propaganda konusunda da merkezi otoriteden daha etkili oluyor.

  Öte yandan Batı destekli Hamid Karzai yönetimindeki hükümet, imkansızlıklar içinde boğuşurken, beş yıl önce devrilen Taliban’ın canlanışını izlemekten başka bir şey yapamıyor. NATO’nun bu ülkede konuşlandırdığı 37 bin kişilik ISAF gücü ise, katkı sağlayan ülkelerin çeşitli şart ve çekinceleri yüzünden etkisiz kalıyor.

  Bu şartlarda Taliban, Afganistan’da kontrolü yeniden sağlamakta zorluk çekmezken, komşu Pakistan’a da yayılma fırsatı buluyor. Lal Mescit vakası ile başlayan saldırılarda dün de 16 Pakistan askeri öldü. Pakistan Lideri Pervez Müşerref, Taliban yanlısı militanlarla "doğrudan temas" halinde olduklarını söyleyerek dünyadan yardım istedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı