Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk Kızılayı Pakistan'a ekip gönderdi

  Hürriyet Haber
  29.10.2008 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın, Belochistan Eyaleti'nde meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem sonrasında yerleşim yerlerinin zarar görmesi üzerine Türk Kızılayı, bölgede görev yapan ekibine ek olarak, 2 afet uzmanını durum ve ihtiyaç tespiti yapmak üzere bölgeye gönderdi.

  Türk Kızılayı, 8 Ekim 2005 günü Pakistan'da meydana gelen 7.6 şiddetindeki deprem sonrasında bölgeye çok sayıda insani yardım operasyonu gerçekleştirmişti.

  Türk Kızılayı, Pakistan Kızılayı ile koordineli bir şekilde Pakistan'da insani yardım çalışmalarına devam ediyor. Pakistan’ın bugün 6.4 şiddetinde yeni bir depremden Belochistan Eyaleti'ne bağlı Pishin, Ziarat, Qila Abdullah, Chaman, Loralai, Sibbi, Hanuzai, Mastung bölgeleri etkilendi.

  Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, alınan ilk bilgilere göre 170 Pakistanlının depremde hayatını kaybettiği bildirilirken, çok sayıda Pakistanlının da yaralandığı açıklandı.

  Açıklamada, deprem haberinin alınmasının hemen ardından Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nin (AFOM), harekete geçerek bölgede görev yapmakta olan Türk Kızılayı Ekibi ve Pakistan Kızılayı Yetkilileri ile görüşerek durum hakkında bilgi aldığı kaydedildi.

  İlk planda depremden etkilenen bölgeye durum ve ihtiyaç tespiti yapmak üzere 2 afet uzmanı gönderilmesine karar verildiği bildirilirken, ihtiyaç duyulabilecek insani yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtildi. (ANKA)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı