Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk kadını gibi olalım

  İrfan SAPMAZ KABİL / DHA
  21.11.2001 - 02:20 | Son Güncelleme:

  Afgan kadınları, örnek aldıklarını söyledikleri Türk kadınlarına bir de mesaj gönderdi: Haklarınızın kıymetini bilin. Bizimkilere de kendi haklarınız gibi sahip çıkın.

  Taliban Ortaçağı'ndan kurtulan Afgan kadınları, çağdaş Türk kadınını örnek aldı. Kadınlar, öncelikle özgürlüklerini isterken, eşleriyle el ele dolaşabilmenin de hayalini kuruyor.

  Kabil'in düşmesinden sonra, burkalarından yavaş yavaş çıkan Afgan kadını, model aldığı Türk kadını gibi yaşamak istiyor.

  Kabil'de Hürriyet'in görüştüğü bir grup kadın, özgürce çalışmak, mis gibi parfüm sürmek, eşleri ve nişanlılarıyla el ele özgürce dolaşmayı hayal ediyor.

  Kendilerine Türk kadınını örnek aldıklarını söyleyen Afgan kadınları için artık en önemli şey, özgür olmak.

  GİZLİ BULUŞMA

  Afgan kadınları, Taliban'ın İslam anlayışının kadını dört duvar arasına kapatmak sokağa çıkarsa sıkı sıkıya burkaya (kafesli çarşaflar) sarmak olduğunu ve yıllarca eşlerine zorla namaz kıldırdığını anlattı.

  Afganistan'da görüşmenin ve konuşmanın imkansız olduğu tek şey belki de kadınlar. Burkanın ardında gizemli bir dünyaları var.

  Hürriyet'in gizlice buluştuğu 15 kadın, soruları yanıtlarken hálá tedirgin. Gizli toplanan, gizli dağılan kadınların yakalanması halinde maruz kalınacak ceza, savaş korkusunu bile aşıyor.

  ALLAH'A ŞÜKÜR SİNEMA AÇILDI

  Çalışıp kendi paralarını kazanmak isteyen kadınlar, şunları söyledi:

  ‘‘Bundan sonra haklarımız için mücadele edeceğiz. Taliban devri bitti, sinemayı, televizyonu biz de istiyoruz. Dünyayı bilmek ve görmek, çocuklarımızı okutmak istiyoruz. Çalışmak ya da yarım bıraktığımız okullara dönmek istiyoruz. Televizyon radyo alacağız. Afganistan'ın kendi televizyonu da yok. Uydu antenlerimiz vardı, onları da söktürdüler. Müzik bile dinleyemiyoruz. Sinema yasaklanmıştı. Şimdi Allah'a şükür açıldı.’’

  Afganlı kadınlar, ‘‘Hepimiz namazımızı kılıyoruz, çocuklarımıza da öğretiyoruz. Önemli olan insanın içindeki düşünceleridir’’ diyerek İslama bakış açılarını dile getiriyorlar.

  Özgürlük anlayışlarının 'Avrupa'daki kadınlar gibi açılıp saçılmak' olmadığını vurgulayan Afganlı kadınlar şöyle devam ediyor: ‘‘Türkiye'de kadınlar özgür. İran'dan daha özgür. Güzel yaşıyorlar. Biz bunları yapamıyoruz. Bizden çok selam söyleyin. Bizim gibi Afganistan'daki durumu hiç yaşamasınlar. Bizlerin hukukları için mücadele etsinler ve dünyadan Afgan kadınlarının haklarını istesinler.’’

  Röportaj koşulu: Herkese parfüm

  Güzel elbiseler, makyaj malzemeleri ve parfümler, Afgan kadınlarını yakından ilgilendiriyor. Röportaj için ‘‘Senden para istemiyoruz, ancak bize herbirimize birer parfüm alacaksın’’ diyorlar. Röportajın ardından da iyi markalardan 15 parfümü alıp, evlerine gönderiyoruz.

  Röportaj sırasında çarşaflarını attıklar gibi, başlarını bile açıyorlar. ‘‘Kadın olarak biz de güzelliğimizi erkeklerin görmesini istiyoruz’’ diyerek kadınca özlemlerini de anlatıyorlar.

  Kilolarına dikkat ettiklerini anlatırken gerekçesini, ‘‘Çok erkek ölüyor savaşta, birçok kadın kocasız kalıyor. Erkekler de böylece birden fazla kadın alabiliyor. ’’ diye açıklıyorlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı