GeriDünya Türk kaçakların Adriyatik denizinde ölüm yolculuğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk kaçakların Adriyatik denizinde ölüm yolculuğu

İnsan tacirlerinin eline düşen 22 Türk vatandaşının, 30 Aralık 1999 gecesi Arnavutluk'tan İtalya'ya geçerken bindikleri teknenin batması sonucu boğuldukları ortaya çıktı. Olayla ilgili ipuçlarını değerlendiren Hürriyet ölen kaçakların yakınlarını buldu ve konuştu. Teknede Türkler de dahil 59 kişi bulunuyordu.

Bu konuda ilk ipucu İngiliz The News of the World gazetesinde çıktı. Artian Yzeri adlı insan taciri, 59 kişinin bulunduğu bir teknenin Adriyatik Denizi'nde battığını gazeteye açıkladı. Yapılan araştırmalar Yzeri'nin bahsettiği teknede 22 Türk vatandaşının da can verdiğini ortaya koydu.

AVRUPA'ya kapak atmaya çalışırken insan tacirlerine binlerce mark-sterlin kaptıran 22 Türk vatandaşının Adriyatik Denizi'nde son bulan trajedisini Hürriyet ortaya çıkardı. Türkiye, Arnavutluk, İtalya ve Londra'da yaptığımız araştırmalara göre 30 Aralık 1999 gecesi Arnavutluk'un Vlore limanından Brindizi'ye geçmek üzere küçücük bir tekneye bindirilen 59 kişi arasında 22 Türk'ün yanı sıra Çinli, Moldovalı ve Kosovalı kaçaklar bulunuyordu.

59 YOLCU NEREDE

Kaçak insan ticareti yapan şebeke kurbanlarının Londra ve Türkiye'deki akrabaları 30 Aralık gecesi Vlore'den yola çıkan yakınlarından bir daha haber alamadıklarını anlattılar. Aynı gece başka bir tekneyle yola çıkanlar ise sağ salim İtalya'ya ayak basmış ve Londra'ya ulaşmayı başarmışlardı. Diğer tekneden ise yaklaşık iki aydır haber yoktu. Bu esrarengiz olayın tek açıklaması vardı: birinci teknenin yolcuları geçirdikleri bir kaza sonucu ölmüşlerdi.

GARANTİ EDEMEM

Bu ihtimali destekleyen ilk ipucu İngiliz News of the World gazetesinde yayınlandı. 30 Ocak tarihli gazetede çıkan Arnavutluk mafyası ile ilgili yazının satır aralarında bir ay önce Adriyatik Denizi'nde meydana gelen bir kazada 59 kişinin öldüğü belirtiliyordu. Gazeteye konuşan Arnavut insan taciri Artian Yzeri, ‘Kaçırdığımız adamların karşı kıyıya sağ salim ulaşacağına garanti veremem. Mesela geçenlerde 59 kişi öldü’ diyordu.

İkinci ipucu ise 15 Ocak tarihinde bulunmuş küçük bir tekne enkazıydı. İtalyan Sahil Güvenliği tarafından bulunan bu enkazda bir kadının cesedi de sıkışıp kalmıştı. Bu iki ipucuna rağmen kimsenin kazadan haberi yoktu.

29 KİŞİLİK BOTTA 59 YOLCU

Bu arada kaçak yolcuları bekleyen akrabalar insan tacirleriyle temasa geçtiler. Ancak yakınlarını sorduklarında aldıkları cevap inanılır gibi değildi: 'İtalyan Sahil Güvenlik Botları 59 kişinin bindiği sürat teknesini batırdı. Tam göbeğinden vurulan botun enkazı kıyılarda bulundu.'

Londra'daki akrabalar bu iddiaya kesinlikle inanmıyor ve ‘Bunlar şebekenin uydurması. Bizleri oyalamak için suçu İtalyanlar’a atıyorlar. İtalyan Sahil Güvenlik botları projektör açıp, içi kaçak insan dolu sürat teknelerini püskürtüyor ama ateş açıp motorları batırdığına inanmıyoruz. Bizim görüşümüz botlar kötü hava koşullarından ve fazla ağırlıktan battı. 20 kişilik bota 59 kişi doldurdular' diyorlar.

Talihsiz kaçakların yakınları önce Arnavutluk'taki Türk Büyükelçiliği'ne başvurdular. Olay yasadışı geliştiği için Türk resmi makamlarından sonuç alamadılar. Arnavutluk'taki Türk diplomatlar da olayı yerel gazetelerden öğrenmişlerdi.

KAYIP LİSTESİ

1- Cuma Aslan (Aksaray, Elmacık Köyü, 18 yaşında, Londra'da dayısı Ali Köksal'ın yanına geliyordu)

2- Bekir Aslan (Aksaray, Elmacık Köyü, 22 yaşında)

3- Hacı Aslan (Aksaray, Elmacık Köyü, 20 yaşında)

4- Bilal Öfkeli (Maraş, Pazarcık, 26 yaşında,Ağabeyi Hüseyin Öfkeli'nin yanına geliyordu)

5- Abbas Taşyurdu (Maraş, Pazarcık, 18 yaşında)

6- Aziz Gözlügöl (Maraş, Pazarcık, yaşı 35'in üstünde)

7- 8 Şiko İşçici ve eşi Zekiye İşçici

9- Mutlu Yayla (Maraş, Pazarcık, 22 yaşında)

10-Recep Alıcı (Aksaray, 16 yaşında, Londra'da ağabeyi Ahmet Alıcı'nın yanına geliyordu)

11- Durmuş Acun (Aksaray, Karaviran Köyü, 30 yaşlarında)

12- 13-14 İsimleri öğrenilemeyen 3 Ağrı'lı genç

En yakın tanık

Arnavutluk'tan İtalya'ya doğru ikinci botla yola çıkanlar arasında 27 yaşındaki Hüsnü Alıcı da bulunuyordu. 16 yaşındaki kardeşi Recep Alıcı'yı ilk tekneyle uğurlamıştı. En yakın tanık olanları Faruk Zabcı'ya anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle