GeriDünya Türk-İş operasyona karşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-İş operasyona karşı

Türk-İş Yönetim Kurulu, ABD ve İngiltere'nin, BM kararı olmaksızın Irak'a müdahalesine karşı çıktığını bildirdi. Türk-İş Yönetim Kurulu'nun konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Irak'ın BM kararlarını uygulaması ve sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi istenerek, şu görüşlerde yer verildi:

''Türk-İş, Ortadoğu'da ABD ve AB'nin desteğinde bir Kürt devleti kurulması girişimlerine kesinlikle karşı çıkmakta,ölgedeki tüm dengeleri altüst edecek ve bölgede İsrail-Filistin kavgasına ek olarakyeni bir kargaşa başlatacak, barışı ayaklar altına alacak böyle bir adımın atılmamasını ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını talep etmektedir. Uluslararası anlaşmalar, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını öngörmektedir. Türkiye, topraklarından bir karış bile vermeme kararlılığını her zaman göstermiştir ve göstermektedir. 21. yüzyılın petrol savaşlarının bir parçası olarak Kuzey Irak'ta ABD ve AB destekli ve onların Ortadoğu politikasının aleti olacak bir Kürt devletinin kurulması, anlaşmazlığı tüm bölgeye yayacak, bölgeyi bir kan gölüne çevirecek, ulus ötesi şirketlerin karlarını ve süper devletlerin güçlerini artıracak; ancak bölge halkları için kan, ateş, ölüm, yoksulluk, açlık, daha fazla sömürü ve bağımlılık anlamına gelecektir.''

Açıklamada, Irak'a yönelik hukuk dışı saldırı girişimlerinin protesto edildiği belirtilerek, ''Irak'ta büyük devletlerin kuklası olmanın ötesine gidemeyecek bir Kürt devleti kurulması girişimlerine kesinlikle karşıyız. Türkiye Cumhuriyeti, süper güçlerin böl-yönet politikasının oyununa gelmeyecektir'' denildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle