Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk iş kadını bıçaklandı

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  11.08.2009 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Hollanda'nın başkenti Amsterdam’da kreş işleten Arzu Erbaş Çakmakçı, iş yerinden çıktığı sırada uğradığı saldırıda bıçaklanarak öldürüldü. Türk iş kadını Hollanda'da bir ekonomi dergisine kapak olmuş ve 4 ay önce Hollanda Kraliyet ailesi tarafından kabul edilmişti.

  HOLLANDA'DA DERGİYE KAPAK OLMUŞTU

  Yaklaşık 15 yıldır Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’da yaşayan ve Ana Kucağı anlamına gelen ‘Moedres Schoot’ kreşinin sahibi olan 33 yaşındaki 2 çocuk annesi Arzu Erbaş Çakmakçı, dün akşam saatlerinde iş çıkışında saldırıya uğradı. 12 bıçak yarası alan talihsiz kadın olay yerinde yaşamını yitirdi.   

  Bir ay önce tatil için eşi ve çocuklarıyla birlikte memleketi Rize’ye gelen ve bir hafta önce işleri dolayısıyla tek başına Amsterdam’a döndüğü belirtilen Arzu Erbaş Çakmakçı’nın ölüm haberi Rize’nin Çamlıbel Mahallesi’ndeki baba evine dün gece ulaştı. Olayı haber alan eşi Hakkı Çakmakçı da dün gece Amsterdam’a gitti.

   Evde, kızının Hollanda’nın bir ekonomi dergisine kapak olmuş fotoğrafına sarılarak taziyeleri kabul eden acılı baba Rize Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Erbaş, büyük üzüntü içerisinde olduğunu söyledi. Erbaş şunları anlattı: “Arzu kızım 15 gün önce tatile geldi, sonra Hollanda’ya döndü. Dün akşam saat 19.00 sıralarında bir yakınımız aradı ve bıçaklı saldırıya uğradığını söyledi. Damadım oraya gitti. Biz akşam oradaki yetkililerden bilgi almak istedik. Sağlıklı bir bilgi alamadık. Dışişleri Bakanlığı kanalıyla bilgi almaya çalıştık. Acı haberi sonradan aldık. Kızımı kaybettik. Arzu kızım rastgele bir insan değildi. 15 yıldır Hollanda’da Ana Kucağı kreşlerinin sahibiydi. 60 kişi çalıştırıp Hollanda hükümetine vergi veriyordu. Oradan kazandığı paralarla Türkiye’deki insanlara yardım ederdi. Kazandığını yoksullarla paylaşan bir insandı. Son gelişinde 50 aileye kışlık yakacak, giyecek ve yiyecek malzemesini aldı. Afrika’daki insanlara bile yardım gönderirdi. Hollanda hükümeti tarafından da sevilen bir iş kadınıydı. Geçen aylarda Kraliyet ailesi tarafından da kabul edilmişti.”

  Amsterdam ve çevresinde saygın bir iş kadını olan Arzu Erbaş Çakmakçı, 2006 yılında ayın iş kadını seçildi ve Hollanda’da yayın yapan bir ekonomi dergisine kapak oldu. Çakmakçı, 4 ay önce Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından da kabul edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı