GeriDünya Türk gemisi ABD nükleer denizaltısıyla çarpıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk gemisi ABD nükleer denizaltısıyla çarpıştı

Bahreyn’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden Yasa Aysen adlı 52 bin 434 gros tonluk kuru yük gemisi dün sabaha karşı Basra Körfezi’de, ABD donanmasına ait USS Philadelphia nükleer denizaltısı ile çarpıştı.

Bahreyn’in 50 kilometre açığında meydana gelen çarpışma sonucu her iki gemide hafif hasar oluştu. Ölen ve yaralananın olmadığı kaza sonrası nükleer denizaltı yoluna devam ederken, Türk gemisi onarım için Bahreyn’in ASYG Tersanesi’ne girdi. İskele tanklarında hasar meydana gelen 190 metre boyundaki yük gemisi havuza alındı. Geminin kaptanla birlikte 20 kişilik mürettebatının sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

KAZA SORUŞTURULUYOR

Amerikan donanması 5. filosunun sözcüsü Binbaşı Jeffrey Breslau, çarpışmayı doğrularken, kazanın sebebinin halen soruşturulduğu ifade edildi. Geminin sahibi, Ya-Sa Denizcilik A.Ş’nin Genel Müdürü Mehmet Kayhan, kazayla ilgili bilgi verirken şöyle dedi: ‘Körfez’de seyir halinde iken, bizim geminin radarlarınca tespit edilemeyen bir cisimle çarpışmışlar. İlk kez ABD donanmasına ait bir denizaltıyla gemimiz çarpışıyor. Londra’daki avukatlarımıza bilgi verdik.’ Kayhan, gemi mürettebatı hakkında herhangi bir yasal işlem ya da gözaltına alma olayı olmadığını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle